گردشگری زنجان – گردشگری ماهنشان – قلعه بهستان زنجان – کهن دژ ماهنشان – قلعه بهستان ماهنشان – قلعه های زنجان – اماکن تاریخی زنجان

 

یکی از جاذبه های گردشگری زنجان و از آثار تاریخی ماهنشان زنجان و از جمله جاهای دیدنی و تاریخی در استان زنجان قلعه بهستان یا قلعه تاریخی کهن دژ می باشد. قلعه بهستان یا کهن دژ در شهرستان ماه نشان در استان زنجان و در نزدیکی روستای بهستان و در کنار رود قزل اوزن جای گرفته است.  این دژ در سال ۱۳۵۶ خورشیدی با شماره ثبت ملی ۱۴۵۸ به نام قلعه بهستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده ‌است.

 

آدرس قلعه بهستان زنجان – قلعه بهستان کجاست :

این جاذبه گردشگری زنجان در ۱۰۱ کیلومتری غرب زنجان و ۱۴ کیلومتری جنوب شرق ماهنشان قرار دارد.

 

تاریخچه قلعه تاریخی بهستان :

برخی، پیشینه قلعه بهستان را به زمان ماد نسبت می دهند. مادها از طریق مصب و کناره‌های رودخانه قزل اوزن وارد فلات ایران شدند و در روستاهایی همچون مادآباد در ۱۵ کیلومتری شهر ماه‌نشان مستقر شدند. همچنین بر اساس پژوهش‌های باستان‌شناسی، پیشینه این دژ به دوره هخامنشیان به اثبات رسیده است. این دژ در دوره پس از اسلام و تا قرن پنجم نیز پابرجا بوده و کاربرد داشته ‌است.

 

معماری قلعه بهستان – پلان قلعه بهستان زنجان :

طبقات بالای قلعه بهستان جهت دفاع و طبقات پایین‌تر به عنوان زاغه و محل نگهداری آذوقه مردم مورد استفاده قرار می‌گرفت. فضای کلی این جاذبه گردشگری زنجان به سه دسته شامل اتاق‌ها، دالان‌ها و راه‌ پله‌ها تقسیم می‌گردیده که گاه دارای سقفی تیزه‌ دار و دارای محل‌هایی به شکل مثلث یا مدور روی دیوارها برای قرار گرفتن پیه ‌سوز بوده ‌است.
دژ بهستان دارای راه پله های زیگزاگی در ضلع‌های غربی و شرقی است که روزگاری از پایینی‌ترین قسمت ضلع شمالی آن شروع می‌شده و حالا جز ویرانه ‌ای تحمیل شده بر هسته اصلی قلعه به چیز دیگری شبیه نیست و به دلیل فرسایش طبقات زیرین آن، تردد در این مسیر خطرناک و تقریباً ناممکن است.
راه‌ پله‌های ضلع شمال غربی قلعه به عنوان یکی از مناطق دست نخورده و سالم دژ بهستان است که بالای این پله‌ها، اتاقی به شکل طاق محراب‌های مسجد دوران اسلامی تزئین شده متعلق به دوره اسلامی وجود دارد و راه ‌پله‌های زیاد با عرض یک متر نیز اقتباس از این سبک معماری است.
هم اکنون به دلیل تخریب زیاد تنها با عملیات کوهنوردی می‌توان بر بالای قلعه با تخته سنگهای عظیم مسطح آن رسید. قسمت بالای قلعه با گچ اندوده شده و داخل آن حوضی با ابعاد ۷ در ۳ متر و از جنس سنگ و ساروج قرار دارد که با استفاده از لوله‌های آب گلی نیم‌متری به اسم “گنگ” آب آن تأمین می‌شده ‌است./n