قلعه رودخان,قلعه رودخان فومن,قلعه رودخان کجاست,قلعه رودخان گیلان,نقشه قلعه رودخان,قلعه رودخان در فومن,قلعه رودخان فاصله تا تهران,سفر به قلعه رودخان,قلعه های ایران

 

یکی از معروفترین قلعه های ایران قلعه رودخان نام دارد. قلعه رودخان یا دژ رودخان که در دوره های مختلف به  نامهای دیگری چون حسام قلعه، قلعه حسام، قله رخون، قلعه هزار پله، دژ رودگان، دژ روگان، حسامی، سکسار، سگسار و سگسال نیزمعروف بود  نام قلعه‌ای تاریخی در شهر فومن استان گیلان است.

 

وجه تسمیه قلعه رودخان :

 

چون این قلعهٔ تاریخی در کنار رودخانه‌ای بنا شده، معادل باستانی دژ رودگان یا روگان، یعنی دژی که در کنار رود قرار دارد، یا با اندکی تغییر به نام قلعهٔ رودخان خوانده می‌شود.

این قلعه به زبان اهالی آن منطقه که تالشی هستند قله رخون نامیده می‌شد و پس از آن به مرور زمان به قلعه رودخان تبدیل شده است.

 

قلعه رودخان کجاست – آدرس قلعه رودخان :

 

قلعه رودخان در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان واقع است.

فاصله مستقیم قلعه رودخان تا شهر ماکلوان ۲۵ کیلومتر، تا ماسوله ۴۵کیلومتر و تا شفت ۲۰ کیلومتر است، اما از مسیر اصلی و آسفالته مسافت قلعه تا فومن ۲۵ کیلومتر، تا ماکلوان تقریبا ۳۵ کیلومتر و تا ماسوله ۶۰ کیلومتر است.

 

 

فاصله قلعه رودخان تا تهران – قلعه رودخان فاصله تا تهران :

 

فاصله تهران تا قلعه رودخان در حدود ۳۵۵ کیلومتر است.

 

 

تاریخ ساخت قلعه رودخان – تاریخچه قلعه رودخان فومن :

 

برخی از کارشناسان تاریخ ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ها به ایران دانسته اند.

در دورهٔ سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان بوده است. بر روی کتیبه سردر ورودی قلعه که اکنون در موزهٔ گنجینهٔ رشت نگهداری می‌شود، درج شده که این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری به منظور مقاومت در مقابل حکومت صفوی توسط یکی از امیران منطقه تعمیر و بازسازی شد.

 

 

معماری قلعه رودخان – پلان قلعه رودخان – نقشه قلعه رودخان :

 

قلعه رودخان با ۲٫۶ هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو جای گرفته است.

این قلعه در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا واقع شده و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

قلعه رودخان از دو بخش ارگ که محل زندگی حاکم و حرم‌سرای وی بوده  و قورخانه  که محل فعالیت‌های نظامی و زندگی سربازان بود تشکیل شده است. ارگ در قسمت غربی این بنا در دو طبقه واقع شده و جنس آن از آجر است. قراول‌خانه‌ها در قسمت شرقی در دو طبقه با نورگیرها و روزنه‌های متعدد بر اطراف مسلط است. چشمه‌ای نیز میان قلعه و گودترین محل آن وجود دارد.

بخش شرقی قلعه شامل دوازده ورودی، زندان، در اضطراری، حمام و آبریزگاه است. بخش غربی دوازده ورودی دارد، چشمه، حوض، آب‌انبار، سردخانه، حمام، آبریزگاه شاه‌نشین و چند واحد مسکونی که با برج و بارو محصور شده‌اند.

۴۰ برج دیده‌بانی دور تا دور قلعه را احاطه کرده که اتاق‌های هشت ضلعی آن با طاق‌های گنبدی پوشانده شده است. دور تا دور دیوارها و برج‌ها روزنه‌هایی شیب‌دار دیده می‌شود که برای ریختن مواد مذاب و تیراندازی تعبیه شده‌اند.

لازم به ذکر است که در طول تاریخ قلعه، هیچ‌گاه دشمنی به آن نفوذ نکرده و نتوانسته آن را فتح کند.

بومیهای منطقه عنوان می کنند که ظاهرا در نزدیکی این محل معدن نوعی سیمان خاص بوده که آن سیمان در محل قلعه پخت شده و ملات برای ساخت آجر فراهم می آمده و به این صورت این بنای عظیم و زیبا ساخته شده است.

 

ثبت قلعه رودخان :

 

قلعه رودخان فومن در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی و تاریخی ثبت شده است.

 

 

امکانات رفاهی منطقه قلعه رودخان :

 

در مسیر قلعه رودخان چند فروشگاه و رستوران محلی وجود دارد که با کیفیتهای مختلف در خدمت گردشگران است. در داخل قلعه و بیرون آن سرویسهای بهداشتی تعبیه شده است همچنین در داخل قلعه آب آشامیدنی وجود دارد گرچه گردشگران میتوانند از فروشگاههای مسیر، آب معدنی مورد نیاز خود را خریداری نمایند.

از دیگر امکانات میتوان به پارکینگ خودروها اشاره نمود. خطوط تلفن همراه تا حدی پاسخگوی گردشگران می باشد ولی در بعضی نقاط قلعه تماس امکان پذیر نمی باشد. برای پاکیزه نگاه داشتن طبیعت سطلهای زباله نیز تعبیه شده است.

برای گردشگرانی که قصد اقامت شبانه در منطقه قلعه رودخان را دارند مکانهایی در اطراف قلعه بصورت اجاره موقت وجود دارد.

 

 

دانستنیهای سفر به قلعه رودخان :

 

  • گردشگرانی که قصد صعود به قلعه را دارند بهترست که ساعت ۸ یا ۹ صبح در منطقه حاضر باشند. صعود در حدود دوساعت طول خواهد کشید. میتوانید بساط ناهار خود را در ماشین گذاشته و پس از بازگشت، به همراه صرف ناهار از مناظر طبیعی لذت برید.
  • برای ورود به منطقه رودخان و استفاده از پارکینگ خودروها باید ورودی پرداخت کنید.
  • ورود به قلعه مستلزم تهیه بلیت است.
  • در صورت تمایل به چادر زدن شبانه در محل موارد احتیاط را بعمل آورده و مراقب حیوانات وحشی باشید، ضمنا بهترست که جعبه کمکهای اولیه به همراه داشته باشید تا با خیالی آسوده اقامت کنید. در صورت امکان وضعیت آب و هوا را نیز بررسی کنید.
  • برای صعود راحتتر به قلعه کفش مناسب و راحت بپوشید.
  • بدلیل جنگلی بودن منطقه امکان لغزنده بودن پله ها وجود دارد لذا احتیاط لازم بعمل آورید تا بازدید به یاد ماندنی داشته باشید.
  • جهت درخواست هرگونه کمک مسیولین قلعه رودخان در خدمت گردشگران عزیز هستند./F

 

پایان قسمت اول مطلب قلعه رودخان

قسمت دوم مطلب قلعه رودخان