گردشگری استان قزوین,مجموعه تاریخی بازار قزوین,بازار قزوین,بازارهای قزوین,بازار سنتی قزوین,بازار قدیم قزوین,بازار قدیمی قزوین,بازار بزرگ قزوین,مراکز خرید قزوین,مرکز خرید قزوین,آثار تاریخی قزوین,سرای سعدالسلطنه,سرای وزیر بازار قزوین

 

یکی از جاذبه های گردشگری و مراکز تاریخی شهر قزوین مجموعه تاریخی بازار قزوین می باشد. مجموعه بازار قزوین با معماری جالب و قدیمی یکی از مکان‌های دیدنی شهر قزوین است که در خیابان مولوی این شهر تاریخی و گردشگری ایران جای گرفته است.

 

تاریخچه بازار قزوین :

 

سابقه بازار در قزوین به هزار سال قبل می رسد و با گذشت زمان این بازار تا دوره صفوی رشد می‌کند و در این دوره با انتخاب قزوین به‌عنوان پایتخت ایران و پس از آن با احداث طرح‌های قابل توجهی در دورهٔ قاجار مانند سرای سعد السلطنه در جوار بازار ارزش فوق العاده ای به ‌آن داده می شود.
مجموعه بازار کنونی به دوره صفویه نسبت داده می‌شود و قسمت اعظم بناهای کنونی آن در دوران قاجار ساخته شده است. این بازارها در گذشته شامل مراکز تجاری چون سراها، مراکز فرهنگی – مذهبی مانند مدارس، مساجد و فضاهای خدماتی نظیر گرمابه و آب انبار بوده است.

 

بخش های مختلف بازار قزوین :

 

قسمت های مختلف این مرکز خرید تاریخی و دیدنی قزوین بشرح ذیل می باشد.

 

سرای سعدالسلطنه :

 

این سرا به دستور سعد السلطنه حاکم وقت قاجاریه قزوین ساخته شد. ارزشمند ترین قسمت این بنا، چهار سوق آن است که از تقاطع قایم دو راسته ایجاد شده و بر فراز آن گنبد بزرگ کاشیکاری شده ای قرار دارد. چهار طرف گنبد را، چهار نیم گنبد با رسمی بندی و نورگیر فرا گرفته‌ اند که فضا را بزرگتر نشان می دهند. سرای سعدالسلطنه یکی از کامل‌ترین و بزرگ‌ترین سراهای تجاری ایران است.

 

سرای وزیر بازار قزوین :

 

این سرا روبروی در شرقی راسته قیصریه قرار دارد. هشتی ورودی آن، دارای حجره هایی با طاق‌های کاشیکاری است و بر فراز فضای مرکزی ورودی آن، گنبدی آجری قرار دارد و یک نورگیر به قطر تقریبی یک متر روشنایی آن را تأمین می کند.

 

سرای حاج رضا بازار قزوین :

 

این سرا دارای حیاطی بزرگ است و حجره ها و اتاق‌ها، گرداگرد حیاط آن در دو طبقه ساخته شده اند. ورودی کاروانسرا در سمت غربی آن قرار دارد و با طاقها ی زیبایی که در بنای آن به کار رفته است، به صورت یک تیمچه سر پوشیده به نظر می رسد.این بنا در گذشته بیشتر در دست بازرگانان تبریزی و قفقازی بود. این سرا از جانب شمال به بازارچه وزیر متصل است. طاق های حجره‌ها و طاق نمای ایوان آن ، دارای قوس جناغی و کاشی کاری در زمینه آجری است.

 

سرای رضوی :

 

بنای کاروانسرای رضوی بنابر گفته های مختلف، متعلق به عصر سلطنت شاه تهماسب صفوی یا عهد سلطنت فتحعلی شاه قاجار است. این سرا به صورت دو ایوانی ساخته شده و مجموعه ی حجره ها در دوطبقه گرداگرد حیاط مستطیل شکل آن را فرا گرفته اند.

 

تیمچه سرباز :

 

بنای دو طبقه تیمچه سرباز در شمال قیصریه قرار دارد. درِ ورودی این تیمچه دارای قوس کلیل است. لچکی‌های طاق‌نمای حجره‌های آن با کاشی‌های زرد و صورتی که نمایشگر صحنه‌های شکار، گل ‌وبوته و پرندگانند، تزئین گردیده ‌اند. درها نیز دارای اُرُسی‌های چوبی بسیار زیبایی می‌باشند.

 

تیمچه سرپوشیده :

 

این تیمچه در جنوب قیصریه قرار گرفته و روی آن با سقفی پوشیده شده است. این تیمچه بنایی است دو طبقه که حجره‌های آن محل کار بازرگانان و تاجران قزوین است.

 

تیمچه حاج ‌سید کاظم :

 

در میان بازار، روبه‌روی راسته سراج‌ ها، تیمچه سرپوشیده کوچکی قرار دارد که تعدادی از بازرگانان از جمله خودِ حاج ‌سید‌کاظم چرم ‌فروش در آن تجارت می‌کرده ‌اند. هم ‌اکنون، این تیمچه مرکز چرم‌ فروشی و بار فروشی است.

 

تیمچه رضوی :

 

این تیمچه به سرمایه حاج سید ابوالقاسم رضوی اصفهانی ساخته شده است. این شخص تجارتخانه خود را که در سرای سعادت بازار قزوین بود، به اینجا انتقال داده بود و انحصاراً از این تیمچه استفاده می‌کرد. اکنون این تیمچه در دست بازماندگان اوست و به چوب‌ فروشی تبدیل شده است.

 

تیمچه درویش‌ مهدی :

 

این تیمچه در میان چهارسوق بزرگ و حمام جلودار، و در برابر درِ جنوبی سرای ضرابخانه واقع شده است. این تیمچه قبلاً جایگاه شاهین‌سازها بود، ولی در حال حاضر بار فروشی است.

 

تیمچه حاج‌ محمدتقی :

 

این تیمچه که بانی آن حاج‌محمد‌تقی یزدی بوده، در بازار آهنگرها واقع شده است و در حال حاضر بارفروشی می باشد./n