مجموعه تفریحی ورزشی فشافویه

فشاپویه یا پشاپویه یکی از بخش‌های شهرستان ری در استان تهران است. این بخش دارای دو دهستان است. این بخش در واقع شامل دره پهناوری است که میان آرادکوه و حسن آباد در شمال و کوه مره در جنب و کوه‌های کورابلاغ در جنوب غربی قرار دارد.
سمت شمالی دره به وسیله پایین دست رودخانه شور و کیفیت زمینهایی که در قسمت جنوبی آن واقع اند هیچ نوع آبادی وجود ندارد. زمین‌های شمالی آن نیز در نقاطی که شیب مناسب دارند قابل کشت هستند. فراورده‌های این بخش عبارتند از غلات، حبوبات، پنبه، چغندر، سیب زمینی، انجیر و انار.

جاذبه های گردشگری فشافویه :

مجموعه تفریحی فشافویه که دارای یک دریاچه مصنوعی به مساحت ۷ هکتارست در کیلومتر ۱۸ اتوبان تهران قم، نرسیده به فرودگاه امام خمینی واقع است. در این مجموعه امکانات مناسبی برای ورزشهای مختلف خصوصا ورزشهای آبی وجود دارد. اسکی روی آب، جت اسکی، قایق سواری، کایاک سواری، ورزش ماهیگیری، موتورهای چهار چرخ، پیست اتوموبیلرانی، پینت بال و سوارکاری از جمله این امکانات مناسب و مهیج هستند.
از ابتدا قرار نبود که فشافویه یک دریاچه تفریحی و گردشگری باشد، ولی از زمانی که در این منطقه دریاچه مصنوعی ساخته شد علاقمندانی که از وجود این دریاچه باخبر بودند روزهای تعطیل روانه فشافویه می شدند تا تفریح کنند. این ماجرا مربوط به سال ۱۳۸۵ خورشیدی است. تا سال بعد از آن حتی برخی با جت اسکی های شخصی روانه این مکان تفریحی شدند.
این توجه وعلاقه مردم موجب تاسیس شرکت آب اسکی فشافویه شد و امکاناتی برای تفریحات آبی در این منطقه در نظر گرفته شد و از اسفند ماه ۱۳۸۷ شروع شده و تا تابستان ۱۳۸۸ به انجام رسید.
از نکات جالب توجه این منطقه این است که از یک سو فشافویه با کوه محصور شده است، لذا میتوان پیک نیک خوبی را در این منطقه گردشگری برگزار کرد.
بهترین فصل برای تفریحات آبی فصل گرما تا اول آبان است، البته در فصل پاییز و زمستان هم امکاناتی دیگر چون پینت بال، تیروکمان، سوارکاری، تراپ و اتوموبیلرانی در انتظار علاقمندان است.
در پیست اتوموبیلرانی فشافویه تابحال چندین مسابقه ملی بزرگ برگزار شده است.

رود شور فشاپویه :

رود شورفشاپویه از استان زنجان سرچشمه گرفته و پس از عبور از استان قزوین و جنوب غرب استان تهران و شهرستان زرندیه، به شهرستان ری می‌رسد. شاخه‌های مشهور این رود عبارتند ازخر رود، ابهررود، کردان، سرود در شهرستان زرندیه. رود طولانی شور با جهت شمال غربی به جنوب شرقی، عرض شهرستان ری را طی می‌کند. این رود از ۶ کیلومتری جنوب حسن آباد فشاپویه عبور کرده و به شوره ‌زار شرق دریاچه حوض سلطان قم می‌ریزد. رود شور در بخشی از شهرستان ری به موازات رود کرج و در جنوب آن وبا فاصله متوسط ۱۰ کیلومتری روان است و با طی یک قوس بزرگ راستگرد از فشاپویه ری خارج و به دهستان قمرود شهرستان قم وارد می‌شود. این رود دائمی بوده و۴۲۰ کیلومتر طول دارد.

توضیحات تکمیلی :

برای عزیمت به منطقه گردشگری فشافویه علاقمندان میتوانند از تورهای مناسب این محل نیز استفاده نمایند. همچنین با پرداخت حق عضویت میتوانید از مزایای مناسب در طی سال بهره مند شوید، از جمله عدم دریافت ورودی برای اعضا، تخفیف وسایل و آموزش خاص، تخفیف نگهداری و حراست دستگاه یا وسیله تفریحی اعضا، تعمیر و نگهداری دستگاه یا وسیله تفریحی با حداقل هزینه، تخفیف نمایشگاهها و کنسرتها، تخفیف خرید وسایل ورزشی و تفریحی