مجموعه پارک تفریحی آبیدر – سنندج

مجموعه پارک تفریحی آبیدر در غرب شهر سنندج و در انتهای خیابان آبیدر بر دامنه کوه آبیدر قرار گرفته است. شهر سنندج از فراز این پارک چشم انداز بسیار زیبائی دارد. چندین باغ و چشمه طبیعی در این پارک وجود دارد.
یکی از بزرگ ترین باغ های این مجموعه باغ امیریه می باشد که بزرگ ترین سینمای رو باز (تابستانه) کشور در این باغ جای گرفته است . این مجموعه از قدیم الایام تفریحگاه مردم سنندج بوده و کوه آبیدر دارای محبوبیت خاصی میان مردم است.

برخی از مکان های گردشگری مشهور آن عبارت اند از:کانی شفا، ماماتکه، گویزه کوهیر، خیرزنه، تاقه دار، امیریه، هفت آسیاب، بان شلانه، کچک قرآن، کانی کچک و قله آبیدر.
آن چه مورد محبوبیت این کوه شده است نزدیکی آن به شهر سنندج، بلند بودن آن نسبت به تپه های اطراف و از همه مهمتر وجود چشمه های زیر زمینی فراوان می باشد.
در واقع وازه آبیدر (آب به در ) به معنی جایی است که از آن آب فراوان تراوش میکند. نزدیکی این کوه به شهر تا آن حد است که در دامنه آن احداث مسکن صورت گرفته است.
در دامنه کوه پارک جنگلی بسیار زیبایی احداث شده است که سالانه تعداد زیادی از گردشگران را به سمت خود می کشد و مکان هایی برای کمپینگ مسافرین در نظر گرفته اند.
امکانات دیگر شامل سینمای صحرایی، رستوران و کافی شاپ های متنوع است که در قسمت های مختلف این پارک قرار گرفته اند.
در واقع آبیدر از دو کوه به نامهای آبیدر بزرگ و آبیدر کوچک تشکیل یافته‌است. ارتفاع آبیدر بزرگ ۲۵۵۰ متر از سطح دریا است درحالیکه ارتفاع آبیدر کوچک در حدود ۲۳۵۰ متر از سطح دریا می‌باشد. در بالای قله تخت آبیدر کوچک یک جان‌پناه برای استفاده کوهنوردان احداث شده‌ است و در حال حاضر مشغول به ساخت تله‌کابین در مسیر بین پارک کودک و قله آن می‌باشند.

بزرگترین سینمای روباز جهان :

بزرگترین سینمای روباز جهان با گنجایش ۱۰هزار نفر در پارک جنگلی آبیدر سنندج میباشد. این سینما با پرده ای در ابعاد ۱۲×۲۵ متر، بزرگترین سینمای روباز جهان محسوب می‌شود. صدای فیلم‌های این سینما از طریق موج اف ام رادیو در هر مکان از پارک جنگلی آبیدر قابل دریافت است و پرده آن به گونه‌ای تعبیه شده که ۱۰ هزار نفر بتوانند روبه‌روی آن قرار گیرند.
حوزه هنری کردستان ساعت ۲۱ هر شب یک فیلم را در این سینما اکران می‌کند. همچنین مسابقات مهم از جمله نیمه نهایی و فیتال جام جهانی ۲۰۱۰ از این سینما برای شهروندان سنندجی پخش شد.