محله باستانی سورو – بندرعباس

محله باستانی سورو در بخش غربی بندرعباس واقع شده و یکی از نقاط دیدنی این بندر در جنوب ایران است.
از محله تاریخی سورو سکه‌های متعددی مربوط به دوران مختلف به ویژه دوران ساسانی، صفویه و قاجاریه به دست آمده‌است که اکنون در موزه بندرعباس نگهداری می‌شود. از سکه‌های مکشوفه چنین بر می‌آید که ملوک هرمز صاحب ضرابخانه بوده‌اند و به غیر از مسکوکات مس و نقره، مسکوکات طلا هم ضرب می‌کرده‌اند . درسال ۱۹۲۵ میلادی تعداد ۶۴ سکه طلا ضرب شده ملوک هرمز و جرون در قریه گودو کشف شده ‌است .

تاریخچه منطقه تاریخی سورو :

کمتر نوشته ای در تاریخ بندرعباس می توان یافت که در آن به بندر سورو اشاره نشده باشد. در بعضی از این نوشته ها به عنوان بندری کوچک در مقابل جزیره هرمز یاد شده، در نوشته دیگری بعنوان دهکده ماهیگیری در ساحل خلیج فارس یا بندری در مسیر جاده هرمز به فارس، یاد شده است.
انجه مسلم است تاریخ سورو با بندر هرمز قدیم ، جزیره هرمز، جرون، گامرون و بعد ها بندر عباس گره خورده است.
بندر سورو که امروزه محله ای در بندر عباس می باشد از دوران هخامنشی مسکونی بوده و رونق داشته است. علت توجه بازرگانان آن دوره به این بندر و قریه کوچک دو دلیل عمده داشت، یکی به سبب نزدیکی به هرمز و دیگری بدلیل قرارگیری در مسیر راه تجاری فارس به هرمز، لذا اهمیت خود را در دوره های پس از این نیز از دست نداد.
آنگونه که در اسناد داخلی و خارجی اشاره شده، شهر فعلی بندر عباس برای اولین بار توسط هلندیها در شرق سورو بنا گردید، ساختمان گمرک قدیم و عمارت کلاه فرنگی از جمله اولین بناهایی بودند که ایجاد شدند و کم کم شهر گسترش یافت. در این رابطه مدارک، نقشه و نقاشی هایی از بافت اولیه شهر جدید بندر عباس در اسناد مربوط به کمپانی هند شرقی هلند می توان یافت.

اسکله سورو :

در سال ۱۳۳۴ خورشیدی در بررسی محل مناسب برای ایجاد اسکله جدید بندر عباس ، کارشناسان منطقه خور چلو با توجه به عوامل طبیعی و تاریخی ، محلی مناسب برای اولین اسکله مدرن بندر عباس در نظر گرفتند و در آبان سال ۱۳۴۶ بنای اسکله سورو آغاز گردید.
زمانی که اسدالله علم وزیر دربار شاه برای افتتاح کار اسکله عازم خور چلو بود ، هزاران نفر از مردم سورو با ایجاد طاق نصرت و تجمع در اطراف جاده اسکله که از وسط نخلستانهای سورو میگذشت، به شادی و پایکوبی پرداختند و از اینکه بندر سورو دوباره اهمیت تاریخی خود را باز یافته خوشحال بودند.
این اسکله تا مدتی بنام اسکله سورو یا اسکله جدید خوانده می شد ولی بعد از انقلاب بدون توجه به سابقه تاریخی و فرهنگی منطقه ، اسکله سورو را به اسکله شهید باهنر تغییر نام دادند و عملا سابقه ۱۵۰۰ ساله منطقه سورو که از دوران ساسانیان به همین نام شناخته شده و در تمام اسناد تاریخی و نقشه جغرافیایی از سورو نام برده شده نا دیده گرفتند.
دهها نفر از دریانوردان سورو به همراه نیروهای محلی در آزادی جزیره هرمز جان باختند، همچنین دهها نفر از اهالی سورو در گلوله باران سورو توسط کشتی های پرتغالی جان باختند.

اقوام مختلف در منطقه سورو :

در منطقه سورو در طول تاریخ اقوام مختلفی ساکن گردیده اند که مهمترین آنان به قوم عبدالهی وقوم علی مهشاهی معروفند.
ایران و هند دارای رابطه تاریخی، تجاری و فرهنگی چند هزار ساله می باشند و جنوب ایران بخصوص هرمزگان همیشه یکی از مراکز مهم تجاری با هند بوده است، همین رابطه تجاری گسترده باعث حضور هزاران بازرگان هندی در بعضی مناطق هرمزگان شده است. نیمی از جمعیت چند هزار نفره سورو که به قوم علی مهشاهی معروفند از بازماندگان هندیها در این منطقه می باشند.

ساحل سورو :

لودریای سورو یا بعبارتی لب دریای سورو یکی از ساحل های زیبای بندر عباس می باشد، این ساحل از شرق هتل گامرون تا خور گررو ادامه دارد.