گردشگری مازندران – گردشگری چالوس – مرداب هسل – دریاچه هسل – دریاچه مشعل – مناطق گردشگری چالوس – جاهای دیدنی چالوس – طبیعت چالوس – جاذبه های طبیعی چالوس – مرداب های مازندران – مرداب های ایران

 

یکی از مکان های گردشگری چالوس و از جمله جاذبه های طبیعی استان مازندران مرداب هسل یا دریاچه هسل می باشد. برخی این مرداب و دریاچه را با نام دریاچه مشعل نیز می شناسند.
هسل به معنی آب راکد است. بهترین فصل برای بازدید این جاذبه گردشگری طبیعی چالوس پاییز می باشد. حدود ۵۰ سال قبل تعداد ۱۰ الی ۱۵ خانه وار جهت دامداری در مجاورت هسل زندگی میکردند. هسل در گذشته های نه چندان دور زیستگاه لاک پشت ها، وزغ ها و زالوهایی بود که امروزه کمتر به چشم میخورند دلیل اصلی آن هم جاده ایست که در مجاورت مرداب هسل توسط سازمان جنگل ها احداث شده است.

 

آدرس مرداب هسل چالوس – مرداب هسل کجاست  :

مرداب هسل در ۱۱ کیلومتری جنوب غرب شهر چالوس در نزدیکی جنگل طلاجو و سینوا در منطقه ای جنگلی به نام مَشَل یا مشعل قرار دارد که از جنوب به جنگل های سوته لار و منطقه کردشت، از شمال و شمالغرب به گاوسرای قدیمی مشعل و منطقه مشعل موزی و از مشرق به منطقه مشعل لات منتهی می شود.

 

مسیر مرداب هسل یا دریاچه مشعل چالوس :

اگر مبدا حرکت شما شهر چالوس باشد در کیلومتر ۸ جاده چالوس به تهران و پس از روستاهای سینوا و طلاجو در سمت راست به مسیر مرداب هسل میرسید. پس از ۳ کیلومتر ادامه مسیر در این جاده فرعی به مرداب هسل خواهید رسید. مسیر فوق مسیری کاملا ماشین رو است.
مسیر دیگری به مرداب هسل وجود دارد که از روستای طلاجو شروع شده و از طریق پیاده روی به مرداب هسل ختم میشود. مرداب هسل در جنوب غرب روستای طلاجو قرار دارد. روستای طلاجو در ۶ کیلومتری جنوب غرب چالوس پس از روستای سینوا واقع است.