استان قزوین,گردشگری قزوین,مسجد جامع عتیق قزوین,مسجد جامع قزوین,موزه سنگ وسفال قزوین,موزه سنگ قزوین,موزه سفال قزوین,آدرس مسجد جامع عتیق قزوین,مسجد جامع عتیق قزوین کجاست,موزه سنگ و سفال قزوین کجاست,آدرس موزه سنگ و سفال قزوین,مسجد عتیق قزوین

 

یکی از جاذبه های گردشگری و اماکن مذهبی شهر قزوین مسجد جامع یا مسجد جامع عتیق قزوین می باشد. مسجد جامع قزوین به نام های مسجد جامع عتیق و مسجد جامع کبیر نیز شناخته می شود.
این مکان تاریخی مذهبی شهر قزوین از بزرگترین و کهن ترین مساجد ایران است که در غرب خیابان سپه یا شهدا در محله دباغان قزوین قرار دارد.

 

تاریخچه ساخت مسجد جامع قزوین :

 

بنای اولیه مسجد این اثر تاریخی قزوین برروی آتشکده ای ازدوران ساسانیان ساخته شده که این آتشکده در بخش ایوان جنوبی قرار داشته است. مسجد جامع عتیق قزوین به سبک چهار ایوانی است. این مکان تاریخی مذهبی به فرمان هارون الرشید وبه سال ۱۹۲ هجری قمری ساخته شده است. در یورش مغولان به قزوین وازآنجا که مهمترین مسجد شهربوده، بخشی از آن ( وازجمله ایوان جنوبی) تخریب گشته ولی در دوره های بعد ترمیم شده است.
آثار معماری چند دوره در این بنا مشاهده می‌گردد و قدیمی‌ترین بخش آن متعلق به سده ی دوم اسلامی است. ایوان‌ها در دوره صفوی بازسازی شده اما ایوان شرقی در دوره قاجار مرمت گردیده است.
بر فراز این مسجد گنبدی بسیار زیبا یادگار سلجوقیان قرار دارد که از نوع گنبدهای دو پوش است. نوع معماری این گنبد به صورتی است که کمتر دچار خرابی و شکست و شکاف شده است.

 

موزه سنگ و سفال قزوین :

 

در شبستان غربی مسجد جامع عتیق قزوین موزه سنگ و سفال قزوین برقرارست.
در اردیبهشت سال ۱۳۹۲ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ضمن مرمت مناره غربی مسجد جامع موزه سنگ و سفال را در شبستان غربی این مسجد تاریخی افتتاح کرد. در این موزه انواع سفالینه ها، سنگ نگاره‌ها، ارسی، کاشی و انواع گچ بری‌ها در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است./n