استان قم,مسجد جامع قم,مسجد جامع قم کجاست,آدرس مسجد جامع قم,مساجد جامع ایران,مساجد جامع,معماری مسجد جامع قم,مساجد ایران,مسجدهای تاریخی ایران,مسجدهای قم

 

یکی از آثار تاریخی و مکان های مذهبی شهر قم مسجد جامع قم می باشد. مسجد جامع قم در محله مسجد جامع، خیابان آذر و نزدیک دروازه ری واقع شده است. این مسجد پس از مسجد امام حسن عسگری قدیمی ترین مسجدی است که در قم بنا شده و به اعتبار متون معتبر سال احداث بنای کنونی گنبدخانه ۵۲۹ هجری قمری است. این تاریخ تا پیش از تعمیرات دوران فتحعلی شاه در کتیبه های گچبری موجود در بنا به وضوح نمایان بود.
مسجد جامع عتیق و تاریخی قم مجموعه ای از بناهای چند عصر و از جمله مساجد دو ایوانی به شکل مربع مستطیل است. اسکلت اصلی گنبدخانه متوازن آن به نیمه نخست سده ششم هجری قمری تعلق دارد.

 

ایوان مجلل مسجد جامع عتیق قم :

 

یکی از زیباترین و با شکوه ترین بناهای این مجموعه ایوان بسیار مجلل آن است.
مقرنس پوشش این جاذبه گردشگری قم با نقشه بسیار جالبی طراحی شده که دربرگیرنده دو کوه مطبق و معلق در دو طرف آن است و مانند دو گنبد پنج طبقه به نظر می رسد که هر طبقه آن دارای پنج قطار با پنج حوضچه بزرگ و کوچک است. در میان دو گنبد آویزان سه حوض بزرگ وارونه با سطح قوسی آراسته و مزین به ترنج هایی از کاشی معرق وجود دارد که در میان قابی از کاشی های سفالی با جدار هشت تایی صفه دار نمایان است.
بین این حوض ها جداری شبیه دو گنبد کوچک و معلق با حوضچه های متنوع و منظم در سه ردیف با قطارهای مشابه وجود دارد. مشخص نیست این مصالح ساختمانی سنگین را چگونه تا سقف بالا برده و چگونه آنجا آویخته اند که پس از قرن ها هنوز بی خدشه و شکست پابرجا و سالم باقی مانده است. این مقرنس بی نظیر و ممتاز که از نقاشی ملات سازی توام با رنگ آمیزی طلایی برخوردار است از دور به صورت مقرنسی از آجر نمایان است ./n