گردشگری استان قم,مسجد جمکران,مسجد مقدس جمکران,جمکران,جمکران قم,مسجد تاریخی جمکران,اماکن مذهبی قم,اماکن زیارتی قم,زیارت مسجد جمکران,راه رسیدن به جمکران,مسیرهای جمکران,فاصله قم تا جمکران,آدرس جمکران,مسجد جمکران کجاست

 

یکی از جاذبه های گردشگری زیارتی و اماکن مذهبی و تاریخی شهرستان قم مسجد تاریخی جمکران می باشد. مسجد مقدس جمکران در نزدیکی روستای جمکران در جنوب شرق شهر قم واقع شده است. فاصله حرم مطهر حضرت معصومه تا مسجد جمکران در حدود ۹ کیلومتر بوده و راه دسترسی به آن از طریق بلوار حرم تا حرم می باشد. این مسجد که امروزه با نام جمکران شهرت یافته در گذشته به نام های مسجد صاحب الزمان (عج) و مسجد حسن بن مثله جمکرانی نیز نامیده می شده است.
مسجد تاریخی جمکران یکی از زیارتگاه های مهم استان قم و کل کشور است که هر شب چهارشنبه هزاران نفر از نقاط مختلف کشور به قصد زیارت و راز و نیاز با پروردگار عازم آنجا می شوند. امروزه به واسطه گسترش شهر قم، تقریبا مسجد جمکران جزو شهر قم محسوب شده و این مسافت از حرم حضرت معصومه (س) تا مسجد مقدس جمکران توسط برخی از عاشقان آن حضرت (عج) پیاده پیموده می شود. چاه جمکران نیز در قسمتی از مجموعه مسجد جمکران علاقمندان به خود را دارد.

 

تاریخچه ساخت مسجد اولیه جمکران :

 

تاریخچه ساخت بنای اولیه مسجد به سال ۳۷۳ هجری قمری باز می گردد که در اثر الهام غیبی به یکی از علمای آن زمان، وظیفه ساخت مسجد بر عهده وی گذاشته می شود.
شیخ حسن بن مثله جمکرانی، یکی از صلحا و سومین سفیر حسین بن روح نوبختی داستان و قصه ساخت این بنای تاریخی و مذهبی قم را چنین نقل میکند :
من شب سه شنبه، ۱۷ ماه مبارک رمضان سال ۳۷۳ هجری قمری در خانه خود خوابیده بودم که ناگاه جماعتی از مردم به در خانه من آمدند و مرا از خواب بیدار کردند و گفتند: “برخیز و مولای خود حضرت مهدی علیه السلام را اجابت کن که تو را طلب نموده است”. آنها مرا به محلی که اکنون مسجد جمکران است آوردند، چون نیک نگاه کردم، تختی دیدم که فرشی نیکو بر آن تخت گسترده شده و جوانی سی ساله بر آن تخت، تکیه بر بالش کرده و پیرمردی هم نزد او نشسته است. آن پیر، حضرت خضر علیه السلام بود که مرا امر به نشستن نمود. حضرت مهدی علیه السلام مرا به نام خودم خواند و فرمود:
“برو به حسن مسلم (که در این زمین کشاورزی می کند) بگو: این زمین شریفی است و حق تعالی آنرا از زمین های دیگر برگزیده است و دیگر نباید در آن کشاورزی کند”.
عرض کردم: یا سیدی و مولای! لازم است که من دلیل و نشانه ای داشته باشم و گرنه مردم حرف مرا قبول نمی کنند. آقا فرمود:
تو برو و آن رسالت را انجام بده، ما نشانه هایی برای آن قرار می دهیم و همچنین نزد سید ابوالحسن (یکی از علمای قم ) برو و به او بگو: حسن مسلم را احضار کند و سود چند ساله را که از زمین به دست آورده است، وصول کند و با آن پول در این زمین مسجدی بنا نماید. به مردم بگو: به این مکان رغبت کنند و آنرا عزیز دارند و چهار رکعت نماز در آن گذارند.
چون به راه افتادم، چند قدمی هنوز نرفته بودم که دوباره مرا باز خواندند و فرمودند:
“بزی در گله جعفر کاشانی است، آنرا خریداری کن و بدین مکان آور و آنرا بکش و بین بیماران انقاق کن، هر بیمار و مریضی که از گوشت آن بخورد، حق تعالی او را شفا دهد”.
حسن بن مثله جمکرانی می گوید: من به خانه بازگشتم و تمام شب را در اندیشه بودم، تا اینکه نماز صبح را خوانده و به سراغ علی المنذر رفتم و ماجرای شب گذشته را برای او نقل کردم و با او به همان مکان شب گذشته رفتیم و در آنجا زنجیرهایی را دیدیم که طبق فرموده امام علیه السلام حدود بنای مسجد را نشان می داد.
پس به قم نزد سید ابوالحسن رضا رفتیم و چون به در خانه او رسیدیم، خادم او گفت: آیا تو از جمکران هستی؟ به او گفتم: بلی! خادم گفت: سید از سحر در انتظار تو است. آنگاه به درون خانه رفتیم و سید مرا گرامی داشت و گفت: ای حسن بن مثله من در خواب بودم که شخصی به من گفت:
“حسن بن مثله، از جمکران نزد تو می آید؛ هر چه او گوید، تصدیق کن و به قول او اعتماد نما، که سخن او سخن ماست و قول او را رد نکن”.
از هنگام بیدار شدن تا این ساعت منتظر تو بودم. آنگاه من ماجرای شب گذشته را برای وی تعریف کردم، سید بلافاصله فرمود تا اسب ها را زین نهادند و بیرون آوردند و سوار شدیم. چون به نزدیک روستای جمکران رسیدیم، گله جعفر کاشانی را دیدیم، آن بز از پس همه گوسفندان می آمد. چون به میان گله رفتم، همینکه بز مرا دید به طرف من دوید، جعفر سوگند یاد کرد که این بز در گله من نبوده و تاکنون آنرا ندیده بودم! به هر حال آن بز را به محل مسجد آورده و آن را ذبح کرده و هر بیماری که گوشت آن تناول کرد، با عنایت خداوند تبارک و تعالی و حضرت بقیه الله ارواحنا فداه شفا یافت.
ابوالحسن رضا، حسن مسلم را احضار کرده و منافع زمین را از او گرفت و مسجد جمکران را بنا کرد و آنرا با چوب پوشانید.

 

سایر جاذبه های گردشگری منطقه :

 

گردشگران و زائرین علاقمند میتوانند در مسیر قم به جمکران از محوطه باستانی قلی درویش و همچنین آستان امامزادگان هادی و مهدی (ع) نیز بازدید بعمل آورند.
همچنین در نزدیکی مسجد جمکران میتوانند از کوه خضر نبی، کوه دوبرادران (پشت مسجد جمکران در نزدیکی کوه خضر نبی)، قیزقلعه سی قم یا همان قلعه جمکران و قلعه گبری در روستای جمکران که در پشت مسجد جمکران واقع شده نیز دیدن نمایند تا سفر هر چه پربارتری، از نقطه نظر گردشگری داشته باشند.