گردشگری گیلان – گردشگری رشت – مسجد صفی رشت – مساجد تاریخی رشت – مساجد تاریخی گیلان – مساجد تاریخی ایران

 

یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی رشت و از جمله اماکن مذهبی شهر رشت در استان گیلان مسجد تاریخی صفی رشت می باشد. مسجد صفی تاریخی‌ترین مسجد رشت است و در محله‌ای به همین نام واقع شده‌ و به نام‌های مسجد سفید و شهیدیه نیز معروف است.

 

آدرس مسجد صفی رشت :

مسجد تاریخی صفی رشت در خیابان امام، خیابان بحرالعلوم، ابتدای بازار لوازم خانگی فروشان رشت قرار دارد.

 

تاریخچه مسجد صفی رشت :

تاریخ بنای اولیه مسجد صفی رشت دقیقا روشن نیست ولی برخیها معتقدند مربوط به دوران صفویه است. بر اساس یک روایت شیخ صفی الدین اردبیلی به دلیل دوستی با شیخ زاهد گیلانی در سفری به گیلان در محله فعلی چاهی می‌کند و عبادتگاهی میسازد که بعدها به مسجد تبدیل می‌شود.
بعضی از تاریخ نویسان این مسجد را قبر محمدباقر میرزا ملقب به صفی میرزا پسر بزرگ شاه عباس اول می‌دانند که با بدخواهی اطرافیان پدرش به دستور آنان کشته شده و در آن محل دفن شده‌ است. برخی باور دارند علت نامگذاری این مسجد به شهیدیه قتل ناحق صفی الدین میرزا است.
مسجد صفی طبق عبارتی که روی یک کاشی در داخل محراب دیده می‌شود در سال ۱۲۹۵ خورشیدی به دست حاج یوسف کاشی ساز تجدید بنا شده‌ است.

 

معماری مسجد صفی رشت – پلان مسجد صفی رشت :

در ضلع شمالی مسجد صفی رشت دو درب ورودی متوالی قرار دارد که اولین ورودی به صورت هلالی و از پروفیل و چوب در چند سال اخیر ساخته شده است. سر در ورودی دوم و اصلی مسجد از دو قوس تشکیل شده که در قوس اول آیه اول سوره اسری و در قوس دوم یک حدیث کاشی کاری شده است.
در قسمت جنوبی مسجد محراب و سه فلیپا به ارتفاع تقریبی ۴ متر و به قطر یک متر وجود دارد. دو فلیپا از کف به ارتفاع یک متر با کاشی های لاجوردی کاشی کاری شده و فلیپا سوم به شکل زیبایی با سرستونی از گل و بوته گچ بری شده است. فاصله فلیپاها از همدیگر ۳ متر است. گلدسته مدور و آجری مسجد که در ضلع جنوبی آن قرار دارد مشخص ترین جلوه بیرونی مسجد صفی است. قطر گلدسته ۲ متر و سقف گلدسته چوبی با پوشش سفالین است. گلدسته یک راه پله برای بالارفتن و چند روزنه برای ورود نور دارد.
از دیگر بخش های دیدنی مسجد صفی چاه صاحب الزمان (عج) به فاصله ۳ متری از جنوب غربی گلدسته است که از قدیم مورد احترام مردم منطقه و محل عرضه نذورات بوده است.
چاه صاحب الزمان احتمالاً همان چاهی است که به دست شیخ صفی الدین اردبیلی حفر شده‌ است.
مسجد صفی رشت به شماره ۱۹۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است./n