مقبره الشعرای تبریز

مقبره الشعرای تبریز در محله سرخاب تبریز، خیابان ثقه الاسلام و در ضلع شمالی بقعه سید حمزه واقع است. کوی سرخاب تبریز به جهت انتساب به شاعران نامی، ارج و قرب بسیاری در بین مردم داشته، به طوری که زندگی در آن و حتی دفن شدن در این کوی معروف آرزوی بسیاری از بزرگان محسوب می شده است. وجود اماکن ، بنا ها ، تکیه ها و مقابر معروفی چون ربع رشیدی ، تکیه حیدر ، بقعه عون بن علی ، بقعه سید حمزه، صاحب الامر و سید ابراهیم یا حظیره بابا حسن، حظیره بابا مزید، صفوه الصفا و مقبره الشعرا به تقدس و معروفیت این محله افزوده است.
مقبره الشعرا قبلا با نام های حظیره الشعرا، حظیره القضاه و قبرستان سرخاب، معروف و مشهور بوده اما متاسفانه گذشت روزگاران و مهم تر از آن حوادث طبیعی چون سیل و زلزله، شکل ظاهری آن را از بین برده و اثری از قبور این بزرگان بر جای نمانده است.
آرامگاه یکی از بزرگترین شاعران معاصر ایران زمین، شهریار در این محل واقع است. از دیگر آرمیدگان معروف مقبره الشعرا میتوان به اسدی طوسی، قطران تبریزی، مجیرالدین بیلقانی، خاقانی شیروانی، ظهیرالدین فارابی، شاپور نیشاپوری، شمس الدین سجاسی، ذوالفقار شروانی، همام تبریزی، مانی شیرازی و شکیبی تبریزی اشاره نمود.
در شهریور ماه ۱۳۵۰ طرح یاد بود مقبره الشعرا طراحی شده و به تدریج ساخته شد که هم اکنون این مجموعه فرهنگی پذیرای میهمانان و گردشگران بوده و دارای امکانات مناسبی می باشد.