منطقه شکار ممنوع تالاب هشیلان کرمانشاه

تالاب هشیلان در ۴۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه در دهستان اللهیارخانی در مسیر کرمانشاه به پاوه واقع شده است.
تالاب هشیلان در یک منطقه دشتی با شیب مختصر از شمال به جنوب قرار دارد. محدوده ای با وسعت تقریبی ۷۸۰ هکتار از این تالاب، از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه به عنوان منطقه شکار و تیر اندازی ممنوع در نظر گرفته شده است.
در این تالاب حدود ۱۱۰ جزیره بزرگ و کوچک با مساحت تقریبی یک صد متر مربع تا یک هکتار وجود دارد که حدود ۳۰ درصد از ۴۵۰ هکتار وسعت خالص تالاب را تشکیل میدهد. این منطقه از شمال به ارتفاعات خورین و کوه ویس منتهی می‌شود و سراب سبزعلی منبع اصلی تامین آب آن است. در فصل زمستان بویژه در روزهای پر باران بعضی از جزایر وسط تالاب غرقابی میشوند. تابستانهای تقریباً گرم و زمستانهای نسبتاً سردی بر این منطقه حاکم است.

وجه تسمیه تالاب هشیلان:

نامگذاری تالاب بر اساس گویش کردی مرکب از دو سیلاب هشی به معنی مار و لان که مخفف لانه است می باشد. لانه ماران بدین جهت انتخاب شده است که تعداد زیادی مار بویژه مار آبی و مار چلیپر در تالاب زیست میکنند.

گونه های گیاهی تالاب هشیلان :

در داخل محدوده تالاب هیچ درخت یا درختچه خودرویی وجود ندارد، فقط گونه ای بید بصورت خیلی پراکنده و بسیار اندک در نقاطی چند از تالاب رویش دارد.
گیاهان علفی تالاب شامل سیم واش، نیلوفر آبی، عدسک آبی، بزواش و انواع نی می باشند.

گونه های جانوری تالاب هشیلان:

پستاندارانی چون گرگ، روباه، خرگوش، شغال، گربه وحشی و بزوحشی در این منطقه حفاظت شده زیست میکنند.
همچنین این تالاب مامن مناسبی برای زمستان گذرانی تعداد زیادی از پرندگان مهاجرست. پرندگانی چون اردک سرسبز، خوتکا، اردک ارده ای، گیلار، خوتکای پرسفید، کشیم کوچک، غاز خاکستری، چنگر معمولی، نوک سرخ و کاکایی نوک سبز ازاین دسته اند.
گاهی نیز بطور اتفاقی فلامینگو، پلیکان، قو، بوتیمار، اگرتهای کوچک و بزرگ، گاوچرانک، حواصیل، لک لک، خروس کولی، آبچیلک پاسبز و همچنین شکاریهایی چون عقاب، سارگپه، سنقر، جغذ کوچک و شاه بوف دیده میشوند.
خزندگان تالاب شامل مار آبی، مار چلیپر، لاک پشت خزری، لاکپشت برکه ای، لاکپشت مهمیزدار، سوسمار آگاما، مارمولک و سمندر می باشند.
از ماهیان تالاب هشیلان نیز میتوان به عروس ماهی، سیاه ماهی، سفید کولی، زردک و سس ماهی که از خانواده کپورماهیان است اشاره نمود. همچنین کپور پرورشی و کپور قرمز نیز به قصد پرورش در محیط تالاب رها شده اند.