منطقه چشمه اعلاء دماوند

منطقه گردشگری چشمه اعلا از تفرجگاه‌های حاشیهٔ تهران است و در فاصله حدود ۶۵ کیلومتری شرق تهران و در ۴ کیلومتری شهر دماوند قرار دارد. منطقه‌ٔ ییلاقی چشمه اعلا با آب و هوای دلپذیر و خنک در ایام فراغت و تابستان پذیرای هزاران گردشگر است. روستای چشمه اعلا جزو دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان دماوند است و راه فرعی ماشین رو به دماوند دارد. آب و هوای چشمه اعلا کوهستانی و سردسیر است. محصولات اصلی چشمه اعلا شامل، قیسی، گیلاس، زردآلو، سیب، گردو، آلبالو و عسل است.
آب از دو مظهر در مجاورت یکدیگر و از زیر تخته سنگ‌های بسیار بزرگی بیرون آمده و وارد دو جوی بزرگ می‌شود و سپس در حوضچه بزرگی انباشته می‌گردد. با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده است که آب چشمه اعلا از باران و برف سالیانه که در خاک نفوذ می‌کند، به خارج زمین راه می‌یابد.
آب این چشمه از نوع آب‌های بی‌کربناته کلسیک، سبک، سرد و قابل آشامیدن است. آب معدنی چشمه اعلاء در کاهش فشار خون مؤثر بوده و با تأثیر بر میزان کاتیون‌های کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد.
این چشمه که در گذشته پرآب ‌تر از امروز بود، همیشه برای ساکنان این منطقه گرامی و مورد احترام بوده و برای آبیاری مزارع و باغ‌های دماوند استفاده می‌شده است اما امروزه مورد استفاده کارخانه آب معدنی دماوند می‌باشد.

آب معدنی دماوند :

در سال ۱۳۵۲خورشیدی شرکت پریه فرانسه پس از بررسی چشمه‌های آب معدنی در ایران، چشمه اعلا را با توجه به خصوصیات مناسب آب آن تایید و برای اولین بار در ایران اقدام به احداث کارخانه بسته بندی آب نمود.