استان قم,موزه آستان مقدس حضرت معصومه,موزه حضرت معصومه قم,موزه قم,موزه آستانه حضرت معصومه,موزه قم کجاست,آدرس موزه قم,بازدید موزه آستان حضرت معصومه,موزه های ایران,ساعت کار موزه آستان مقدس حضرت معصومه ,گردشگری قم

 

یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی و نقاط دیدنی شهر قم موزه آستان حضرت معصومه می باشد. موزه آستانه مقدس قم یکی از قدیمی ترین موزه های کشور بشمار می آید که در آبان ۱۳۱۴ در محوطه داخلی حرم مطهر و محل فعلی مسجد شهید مطهری تاسیس گردید.
به علت اهمیت حرم ملکوتی حضرت معصومه (س) از ادوار گذشته تاکنون مردم کشورمان هدایای ارزشمندی شامل قرآن های خطی، مسکوکات ادوار اسلامی، تابلوهای نقاشی، ظروف سفالینه، آثار دستباف و سایر آثار هنری را به موزه این بانوی بزرگوار اهدا کرده اند. این مکان گردشگری تاریخی شهر قم با آثار تاریخی و باستانی موجود در خود یکی از غنی ترین و پربازدیدترین موزه های ایران بشمار می آید.

 

مجموعه آثار موزه آستان مقدس حضرت معصومه :

 

مجموعه آثار موزه شامل بخش های متنوعی از بخش قرآن های خطی از قرن دوم تا دوره معاصر، آثار چوبی خاتم کاری، آثار چوبی منبت کاری، ظروف سفالینه متعلق به هزاره اول و دوم قبل از میلاد مسیح و ادوار اسلامی، ظروف چینی و شیشه ای و کاشی های زرین فام با طرح ها، نقوش و کتیبه های زیبا مربوط به قرون ششم تا هشتم هجری قمری است.
همچنین آثار حجاری و سنگ های تزئینی، لوازم فلزی با تزئینات قلمزنی، قالیچه های دستباف ابریشمی دوره صفوی و قاجار، پارچه های دستباف، مسکوکات ادوار اسلامی و پیش از اسلام، تابلوهای نقاشی و شمایل مینیاتوری نیز از بخش های دیگر این موزه است.
قدیمی‌ترین بخش آثار موزه را سفالینه‌های پیش از میلاد مسیح (ع) تشکیل می‌دهند که این آثار مربوط به منطقه باستانی سیلک کاشان و برخی نیز مربوط به منطقه باستانی صرم قم است که متعلق به هزاره‌های اول و دوم قبل از میلاد مسیح (ع) بوده است.
در چند ساله اخیر تعداد زیادی سکه های ارزشمند ادوار اسلامی شامل چهار آلبوم و تعدادی تابلوهای خط و نقاشی و یک عدد در خاتم کاری بسیار نفیس و همچنین تعدادی سنگ قبر رجال و سلاطین دوره قاجاری که از نظر هنر حجاری بسیار نفیس و ارزشمند بودند، از اماکن و بیوتات وابسته به حرم مطهر جمع آوری و به موزه انتقال داده شدند.
قدیمی ترین قرآن موزه آستانه قم در سال ۱۹۸ هجری قمری نوشته شده که در آغار این قرآن نام مامون خلیفه عباسی مشهود است.
مصاحف موزه عمدتا بخط کوفی، ثلث، نسخ، محقق و ریحان است که برخی از آنها از آغاز تا انتها به یک شیوه از خط خوشنویسی و برخی دیگر بشکل توامان نویسی کتابت شده است که اکثر آیات قرآن با مرکب مشکی و برخی دیگر نیز با آب طلا و رنگ لاجورد تحریر شده است.
این موزه دارای نمونه های متعددی از آثار منبت کاری ادوار اسلامی است از جمله درهای چوبی منبت کاری مربوط به دوره صفوی که در حواشی آن آیاتی از قرآن مجید به چشم می خورد. همچنین رحل منبت کاری دوره صفوی دارای نقوش گیاهی و حیوانی و انسانی و رحل منبت کاری و مشبک کاری دوره صفوی که توسط اعتماد الدوله وزیر شاه صفی وقف شده است./n