گردشگری البرز – گردشگری کرج – موزه جانور شناسی کرج – موزه حیات وحش کرج – موزه تاریخ طبیعی کرج – لیست موزه های کرج – اسامی موزه های کرج

 

یکی از مکان های گردشگری کرج و از جمله جاذبه های گردشگری استان البرز موزه جانور شناسی کرج می باشد.
این موزه شهر کرج اولین موزه جانور شناسی کشور می باشد که در سال ۱۳۰۷ خورشیدی به دستور دکتر جلال افشار پایه گذاری شد. این موزه از سال ۱۳۲۴ تا کنون زیر نظر دانشگاه تهران به فعالیت خود ادامه می دهد. موزه جانور شناسی کرج دارای ۲ طبقه و ۱۷ گالری است.

 

آدرس موزه جانورشناسی کرج :

 

موزه جانورشناسی کرج در دانشکده کشاورزی کرج دایر است. موزه جانور شناسی کرج در میدان امام حسین، بلوار شهید چمران، دانشکده کشاورزی قرار دارد.

 

بخش های مختلف موزه جانورشناسی کرج :

 

موزه جانورشناسی کرج در برگیرنده مجموعه جالبی از گروه های مختلف جانوری شامل آبزیان، پستانداران، پرندگان، حشرات و گونه های زیان آور و یا مفید در کشاورزی است که در کنار آن ها فرآیندها و روش ها مبارزه با حشرات به نمایش گذاشته شده است.
در این موزه می توان چیزهای جالبی از کبد گوسفند تا ماهی های مرکب خلیج فارس، مرجان ها، ستاره های دریایی، انواع کنه، پروانه، رتیل، کرمهای روده در انسان و حیوان (مانند کرم کدو و آسکاریس)، انواع پرندگان و چرندگان و حتی قدیمی ترین سمپاش فلزی ایران را یافت. بخش خزندگان موزه جانورشناسی کرج یکی از جذابترین بخشهای موزه جانورشناسی کرج به شمار می رود که شاید دیدنی ترین جانور این بخش، مار بوآی غول پیکر آن باشد که اندازه آن حتی موجب شگفتی بازدیدکنندگان خارجی شده است.
در گوشه ای از این موزه نیز ماکت جالبی از صدها ملخ و عروسکهای کوچک به شکل انسان وجود دارد که تاریخچه مبارزه با ملخ را روایت می کند. این ماکت نشان می دهد که چگونه بشر اولیه در ابتدا با جهالت و استفاده از خرافه ها سعی در نابودی ملخ ها داشتند تا محصولات کشاورزی خود را حفاظت کنند و سپس به روشنایی و علم دست یافته است.
در گوشه ای دیگر از این موزه مرغهای خشک شده (از جوجه تا یک مرغ بالغ) به ترتیب نمایش داده شده و در حقیقت مراحل مختلفی را که یک مرغ در دوره نشو و نمای خود طی می کند، بازسازی شده است. علاوه براین ۵۰ هزار نمونه حشره و پنج هزار نمونه کنه این موزه را به غنی ترین موزه حشره شناسی کشور بدل کرده است.
به اعتقاد “اولریش بوسنک” ، کارشناس هیات آلمانی موزه جانورشناسی ارفورت آلمان که در سال ۸۷ از این موزه دیدار کرده، برخی از نمونه حشرات موزه جانورشناسی کرج مانند مجموعه کنه ها از مجموعه های حشرات موزه های اروپا کامل تر است.
گرچه این موزه زیبا، غنی ترین موزه حشره شناسی کشور است اما متاسفانه شهروندان کمی از وجود چنین موزه غنی و زیبایی مطلعند که این ناآگاهی از آنجا ناشی می شود که این موزه در داخل محوطه دانشکده کشاورزی کرج واقع است و چون داخل محوطه آموزشی قرار دارد هنوز راه دسترسی مناسب برای بازدیدکنندگان ندارد./n