موزه سفال در خانه علوی – خانه سفال تبریز

موزه سفال تبریز در خانه علوی تبریز دایر است. خانه علوی در خیابان شمس تبریزی، ایستگاه گرو، کوچه صرافلار، خانه علوی واقع است.
عمارت زیبا و قدیمی علوی تبریز جزو آلبوم خانه های تاریخی تبریز می باشد که تاریخ بنای آن به دوره قاجاریه و پهلوی بر می گردد. بنا شامل یک زیر زمین و یک طبقه فوقانی می باشد که با معماری زیبا و اصیل ایرانی زیبایی خاصی به خود گرفته است، نمای اصلی بنا دارای ایوان می باشد که بر روی دو ستون استوار شده است و با گچبری های زیبایی تزیین شده است.
در چند سال اخیر این بنا توسط سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان خریداری شد و پس از مرمت و بازسازی به مرکز آموزش هنرآموزان و تجمع هنرمندان رشته سفالگری تبدیل و از سال ۱۳۷۴ نیز بعنوان نمایشگاه و خانه سفال در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.
سفال تبریز با آن لعاب فیروزه ای رنگ خود که مانند برچسبی همیشگی بر پیشانی این سفال حک شده، همواره به عنوان یکی از بهترین نوع سفال در میان کشور های مختلف جهان شهرت داشته است.

بخشهای مختلف خانه سفال تبریز :

– نمایشگاه دائمی از آثار استاد عباس قابچی، استاد احمد قابچی و استاد فریده تطهیری مقدم و بهترین آثار هنرمندان و هنرجویان سفالگر استان آذربایجان شرقی.
– حوضخانه خانه سفال : محل برگزاری نمایشگاههای موقت از آاثار هنرمندان سفالگر به صورت انفرادی و گروهی و برگزاری جلسات نقد و بررسی و اجتماعات هنری و فرهنگی.
– فروشگاه دائمی برای عرضه آثار هنرمندان سفالگر
– کلاسهای آموزشی : کلاس چرخکاری، کلاس نقاشی روی سفال و کلاس آشنایی با مراحل تولید سرامیک سنتی با خاک سفید آذربایجان.
– ارائه مراحل مختلف کار سفالگری با خاک سفید به روش سنتی (بازدید با هماهنگی قبلی)

توضیحات تکمیلی :

ساعات بازدید موزه سفال از ۹ صبح الی ۱۷ می باشد.
تلفن: ۵۲۴۲۴۵۸- ۰۴۱۱