گردشگری استان قم,موزه صنایع دستی قم,خانه یزدان پناه قم,موزه های قم,موزه های ایران,آدرس موزه صنایع دستی قم,موزه صنایع دستی قم کجاست,آدرس خانه یزدان پناه,خانه یزدان پناه قم کجاست,خانه های قدیمی قم,خانه های قدیمی ایران,موزه صنایع دستی

 

یکی از بناهای تاریخی قم که از مکان های گردشگری قم بشمار می آید خانه یزدان پناه می باشد. موزه صنایع دستی قم در خانه تاریخی یزدان پناه قم دایر است. این خانه تاریخی قم در خیابان ۱۹ دی (باجک)، انتهای کوچه ۱۱، پلاک ۱۵ قرار دارد. موزه صنایع دستی قم دارای آثاری از محصولات ممتاز و شاخص صنایع دستی قم و بخش کارگاه‌های زنده تولید صنایع دستی استان است.
در بخش محصولات این جاذبه گردشگری قم، آثاری از رشته‌های سفال و سرامیک، خرمهره، معرق چوب، قلمزنی روی مس، نقاشی روی شیشه، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی و همچنین لباس‌های سنتی استان به نمایش درآمده است. این مکان گردشگری قم در دو نوبت صبح و عصر پذیرای علاقمندان است.
لازم به توضیح است که در ایام نوروز و تعطیلات خاص، علاوه بر موزه صنایع دستی قم موزه های دیگری از صنایع دستی در محل نمایشگاههای استان قم (واقع در خیابان خاکفرج) و همچنین نمایشگاهی در جوار حرم مطهر حضرت معصومه، نمایشگاه در جوار مسجد مقدس جمکران و همچنین مجتمع گردشگری مهتاب برگزار میگردد.

 

معماری خانه یزدان پناه قم :

 

معماری برجسته ایرانی ورودی عمارت قاجاری یزدان پناه شامل سردری بلند با طاق شلجمی آجری چهار ترک با چهار ستون سنگی مدور با سرستون و پایه ستونهای حجاری شده و لب چینی هره سردر با کاشیهای کنگره ای و آجربری است که از طریق پاگرد و دالان جبهه شمال شرقی به ایوان شمالی و سپس به حیاط مرکزی (میانسرا) ارتباط می یابد و این بنا دارای ده اتاق بوده که سه تا از اتاق های جبهه جنوب غربی به همسایه مجاور در زمان های گذشته واگذار شده و سه اتاق از مجموع هفت اتاق باقی مانده نسبتا بزرگ است.
شاخص ترین بخش خانه پنج دری جبهه غربی است، با چهار ستون گرد با شال ستون ساده و سرستونها و پایه ستونهای حجاری شده به علاوه سه دری های جبهه شمالی و جنوبی با ستونهای سنگی شکیل ایوانها و زیرزمینهای این دو جبهه از قسمتهای با اهمیت این خانه می باشد.
اتاق ها درخانه یزدان پناه هر یک به نوبه خود مستقل و جداگانه هستند، اما میان آن ها در چوبی کار گذاشته شده تا در صورت نیاز به صورت موقت فضای بزرگتری ایجاد شود، همچنین برای خنک سازی محوطه خانه از بادگیرها و آب انبارها استفاده شده است که این آب انبارها به صورت مستقیم به وسیله قنات هایی که حفر شده بوده پر می شد./n