استان ایلام,گردشگری ایلام,قلعه والی ایلام,قلعه والی,موزه مردمشناسی ایلام,موزه مردم شناسی قلعه والی ایلام,آدرس موزه مردمشناسی ایلام,موزه مردم شناسی ایلام کجاست,قلعه والی کجاست,آدرس قلعه والی,قلعه والی شهر ایلام,قلعه های ایلام,قلعه های ایران

 

یکی از جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی شهر ایلام قلعه والی می باشد. موزه مردم‌ شناسی در قلعه تاریخی والی واقع در خیابان پاسداران شهر ایلام واقع شده و دارای بخش‌های مختلف از جمله شکار، نمایش آداب و سنت‌های بومی، محلی شامل لباس، کشاورزی، گلیم بافی، پخت نان، آسیاب محلی و قبرستان قدیمی می باشد.
برپایی سیاه چادر محلی همراه با پخت نان و شیرینی محلی، برپایی نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی و برپایی جنگ‌های شادی از برنامه‌های جنبی ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی است که در موزه مردم شناسی شهر ایلام در ایام نوروز برنامه‌ ریزی شده است.
این بنای تاریخی ایلام در سال ۱۳۲۵ هجری قمری به دستور غلامرضا خان، والی فیلی در منطقه ‌ای به نام حسین‌آباد فیلی که به ده بالا مشهور بوده احداث گردید. در واقع این بنا محل اسکان والی در فصل تابستان بوده است که بر روی تپه ای بنا شده است. در سنگ‌ نوشته ‌ای که در تخت خان در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی صالح‌آباد ایلام وجود دارد در مورد تاریخچه این قلعه نیز ذکری به میان آمده است.
در قسمت شمالی قلعه یک تالار یا شاهنشین زیبا وجود دارد که ابعاد آن بزرگ ‌تر از سایر اتاق‌های قلعه می‌باشد و در وسط آن حوض کوچکی وجود دارد که اطراف و داخل آن با سنگ مرمر تزئین شده بود ولی در زمان بازسازی با کاشی‌های رنگی تزئین گردید.
در زیرزمین مجموعه قلعه والی موزه باستان شناسی مستقرست و گنجینه ای از آثار باستانی در این قسمت نگهداری میشود./n