موزه مردم شناسی حمام قلعه – همدان

حمام قلعه یا حمام حاج محمد سعید یکی از زیباترین حمام‌های استان همدان است که با معماری ایرانی اسلامی همراه شده است . این حمام تاریخی در یکی از محله‌های قدیمی و اصیل همدان به نام محله قلعه یا قاشق تراشان واقع در خیابان شریعتی قرار گرفته‌ است.
حمام قلعه احتمالاً در اواخر دوره قاجار بنا شده است و دارای مساحتی حدود یک هزار و ۷۰۰ مترمربع است.
این حمام بعنوان یکی از موزه های شهر همدان سالانه میزبان مهمانان و مسافران زیادی از داخل و خارج کشور است که هم از سفره‌خانه و هم از موزه مردم‌شناسی بازدید می‌کنند.
حمام قلعه به شکل سرد و گرم بوده است. ورودی این حمام به شکل هشتی بوده که پس از گذشتن از این هشتی به حمام سرد و سپس گرم وارد می‌شویم.
در این حمام مانند سایر حمام‌های تاریخی کشور، رگ‌زنی انجام میشده که این مورد به شکل مجسمه در حمام کار شده است.

موزه مردم شناسی حمام قلعه :

حمام قلعه پس از انجام مرمت‌های اساسی، تعمیر دیوارها و جداره‌های خارجی و مرمت قسمت‌های داخلی به موزه حمام تغییر کاربری داد.
این موزه در سال ۱۳۸۷ خورشیدی در خیابان شریعتی، کوچه مهر، جنب حمام قلعه افتتاح شده است. سازمان موسس این موزه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان است.
در این موزه حمام قدیمی به شکلی بسیار جالب بازسازی شده است، بطور مثال فردی که در زمان گذشته جلوی در ورودی حمام مسئول اخذ پول بوده است، به شکل مجسمه درست شده و در کنار آن درویشی نشسته که این مساله حالتی طبیعی به این حمام بخشیده است.
در داخل این موزه یک سفره خانه سنتی نیز قرار دارد. گروه‌های موسیقی نیز با حضور در سفره‌خانه حمام قلعه به صورت زنده برنامه اجرا میکنند که استقبال زیاد مردم را به همراه داشته است.

توضیحات تکمیلی :

موزه حمام قلعه یک موزهٔ مردم‌شناسی است که در سال ۱۳۸۷ شمسی در خیابان شریعتی، کوچه مهر، جنب حمام قلعه در شهر همدان افتتاح شده‌است. سازمان مؤسس این موزه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان است. ساعات کار این موزه از ۸ صبح تا ۲۲ بعدازظهر است. لازم به توضیح است که داخل این موزه یک سفره خانهٔ سنتی نیز وجود دارد.