موزه هگمتانه همدان

موزه هگمتانه در سال ۱۳۷۳ خورشیدی در خیابان اکباتان، میدان هفت تیر، شهر همدان افتتاح شده‌است. این موزه در شرق تپه هگمتانه و در کنار گودال معروف فرانسوی‌ها قرار دارد.
ساختمان موزه که قبلاً مدرسهٔ پرورش نامیده می‌شد، طی تغییرات و تعمیراتی برای ایجاد موزه موقت هگمتانه به بهره ‌برداری رسیده‌ است.

بخشهای مختلف موزه هگمتانه همدان :

اشیای موزه مشتمل بر دوبخش اختصاصی واستانی است. در این مجموعه آثار سنگی، سفالی، استخوانی و فلزی از دوره های پیش و پس از اسلام به نمایش در آمده است.
در راهرو وتالار سمت راست موزه، اشیای مکشوف از هگمتانه نگهداری می شوند. از برجسته ترین این آثار می توان به پایه ستونهای متعلق به کاخهای هخامنشی از جمله شالی ستون مربوط به دوران اردشیر دوم با متن میخی، دو مهر استامپی سنگی وشیشه ای مربوط به دوران قبل از اسلام و سرگاو از جنس سفال متعلق به دوران هخامنشی اشاره کرد.
قدیمی‌ترین شی در این موزه خمره کوچک سفالی متعلق به هزاره پنجم پیش از میلاد است که بسیار ازرشمند بوده و در همدان کشف شده است. آب نماهایی از دوره صفویه و سلجوقی نیز در موزه هگمتانه همدان وجود دارد
مجموعه تابوتهای سنگی وسفالی مربوط به دوره پارتیان که از میدان شیر سنگی بدست آمده اند، خمره ها وسنگهای تزئینی با نقوش زیبا وسنگ قبرهای دوران مختلف اسلامی، شاخص ترین نماینده های آثار کشف شده استانی می باشند که در سالن مرکزی و راهروی سمت چپ موزه قرار داده شده اند.
مجموعه ای از اشیای باستانی در سالهای پیش از انقلاب به صورت حفارهای غیر قانونی از خاک خارج شده اند که آنها را منسوب به هگمتانه می دانند و اکنون در موزه ملی و بعضی در موزه های خارج از کشور نگهداری می شوند.

ماموریت اصلی موزه هگمتانه همدان :

هدف اصلی از ایجاد موزه تپه هگمتانه حفظ و نگهداری اشیا به دست آمده از حفاریهای تپه هگمتانه و نمایش آثار کهن و تاریخی این سرزمین میباشد .بدین منظور، نگهداری اشیا مکشوفه، مرمت و نمایش عمومی این آثار در کنار آموزش و پژوهش با برگزاری سمینارها، کنفرانس ها و کارگاه ها در دستور کار این موزه قرار دارد.

توضیحات تکمیلی :

روزهای تعطیل موزه هگمتانه روزهای دوشنبه و ایام سوگواری رسمی می باشد.