میدان امام همدان

میدان امام همدان مربوط به دوره پهلوی است و در همدان، محل تقاطع خیابان شهدا تختی واقع شده است.
نقشه این میدان که در مرکز شهر همدان واقع شده است، در سال ۱۳۰۷ خورشیدی توسط معمار شهرساز آلمانی، به نام کارل فریش تهیه گردیده است و بین سالهای ۱۳۰۹ تا ۱۳۱۲ ساخته شده است. با وجود قدمت تقریبا یک قرن هنوز این میدان موقعیت ارتباطی خود را با خیابان‌ها و بازار همدان حفظ کرده‌است. شش خیابان اصلی از این میدان منشعب می‌شود که این امر موجب شده که این میدان به همه نقاط شهر دسترسی داشته باشد.
مرکز این میدان با نصب یک المان بزرگ که به نوعی تاریخ کهن همدان و رشادت‌های هشت سال دفاع مقدس را به نمایش گذاشته است، تزئین شده و اطراف آن با فواره‌های آب و گل و سبزه زیباسازی شده است.
گستردگی میدان و فضای سبز آن موجب شده تا بسیاری از شهروندان همدانی در طی روز، دقایقی روی همین چمن‌ها استراحت کوتاهی داشته باشند.

معماری میدان امام همدان :

طراحی و اصول خیابان‌کشی یا انشعاب خیابان‌ها از این میدان دایره شکل، به نحوی است که هر چه شهر گسترده‌تر می‌شود، باز غیر مستقیم زیر نفوذ همین میدان مرکزی شهر است.
بناهای اطراف میدان هم شبیه ساختمان های میدان حسن آباد تهران و به سبک باروک که سبک معمول قرن ۱۹ و ۲۰ اروپا بوده ساخته شده است.
از این میدان شش خیابان سی متری منظم با زاویه ۶۰ درجه منشعب می شود.
کارشناسان بر این باورند که میدان امام همدان که معمار آن کارل آلمانی بوده است، نماد شهرسازی مدرن همدان است. همان کلاهک‌هایی که در اطراف میدان حسن‌آباد تهران مشاهده می‌شود، با اندکی تغییر در میدان امام همدان نیز خودنمایی می‌کند.
آجرکاری‌های ساده و برجسته بانقوش هندسی، گچبری‌های سردر پنجره‌ها با نقوش انسان و حیوان و پنجره‌های چوبی از جمله آثاری است که اطراف میدان خودنمایی می‌کند.‌
یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث نگه داشتن جایگاه میدان امام همدان شده این است که سایر خیابان‌های اصلی شهر از این میدان آغاز می‌شود‌ .