گردشگری گیلان – گردشگری رشت –  میدان شهرداری رشت – میدان های اصلی رشت – آثار تاریخی رشت – میدان های تاریخی ایران – میادین تاریخی ایران

 

یکی از جاذبه های گردشگری و مکان های تاریخی رشت و از جمله جاهای دیدنی و میدان های تاریخی شهر رشت در استان گیلان میدان شهرداری رشت می باشد. میدان شهرداری رشت شامل ساختمان شهرداری و برج ساعت آن و نیز موزه پست و ساختمان قدیمی هتل ایران و ساختمان قدیمی استانداری گیلان است. مجموعه بناهای میدان شهرداری رشت در اوایل سلطنت رضا شاه پهلوی احداث شده است.
این میدان اصلی رشت با وسعتی در حدود ۷۰۰۰متر مربع اولین میدان بلدیه ایران به شمار می آید و بعنوان هسته مرکزی شهر کاربردهای تجاری، اداری، تفریحی، فرهنگی و اجتماعی داشته و امروزه با نام میدان شهدا شناخته میشود.
مراکز خرید گوناگونی پیرامون میدان شهرداری رشت شکل گرفته که از جمله میتوان به بازار رشت و خیابان اعلم الهدی، خیابان شریعتی و خیابان امام اشاره کرد. همچنین مجاورت با اولین کتابخانه ملی ایران یا همان کتابخانه ملی رشت و وجود مراکز فرهنگی و سینمایی پیرامون آن از دیگر جاذبه های آن به شمار می رود.
ساختمان شهرداری رشت به روش بناهای روسی ساخته شده است. مقابل ساختمان نیز میدان اصلی و مرکز شهر انتخاب شد. برج ساعت شهرداری نیزمرتفع ترین بنای دوران خود بود که برای دیده بانی، جلوگیری از آتش سوزی ونگهبانی استفاده میشد. این برج که نماد شهر رشت محسوب میشود در جریان زمین لرزه گیلان در سال ۱۳۶۹ خورشیدی آسیب جدی دید که البته پس از ۳ماه مجددا بازسازی شد.
اجرای موزیک زنده به طور روزانه در صبحگاه و مناسبت‌ها توسط گروه ارکستر شهرداری رشت رو به روی درب شهرداری داخل محوطه میدان و در محوطه مخصوص گروه ارکستر از ویژگی‌های بی نظیر شهرداری رشت است.
زنگ ساعت مجموعه در هر ساعت برابر با عدد ساعت و هر نیم ساعت یک زنگ به صدا در می آید.

 

تاریخچه شهرداری رشت :

بلدیه یا شهرداری به شکل جدید از زمان مسافرت ناصرالدین شاه به فرنگ و اقتباس از تشکیلات اروپایی در ایران مطرح و ابتدا در تهران تاسیس یافت اولین قانون بلدیه در سال ۱۳۲۵ه.ق به تصویب مجلس شورای ملی رسید. پس از انقلاب مشروطیت در رشت نیز بلدیه تشکیل شد که اولین شهردار رشت مرحوم حاج آقا خلیل رفیع بود که در سال۱۲۸۳ خورشیدی حدود چهارسال بعد از انقلاب مشروطیت به این سمت تعیین گردید.
حاجی میرزا خلیل که از مشروطه خواهان صدیق بود مأمور تأسیس بلدیه گردید و انجمنی به ریاست حاجی میرزا یوسف خان و عضویت سید مهدی رییس الواعظین، ناصر التجار، میر احمد امام، حاجی میرزا ابوطالب و میر منصور هدی به نام انجمن بلدیه به او کمک فکری می کردند. اهدافی که شهرداری بدنبال آن بود عبارت بود از سنگفرش کوچه ها و خیابانها چرا که در آن زمان اغلب نقاط شهر خاکی بوده و با ریزش باران غیر قابل عبور میشد، طاق زدن زیر معابر به منظور عبور فاضلاب به این دلیل که گودالهایی از بارندگی تشکیل می شد که مردم مجبور بودند به گرده افراد سوار شده تا از منطقه آب گرفته بگذرند، رسیدگی به قصابخانه و نانواها و تنظیفات شهری و شماره گذاری در شبکه ها و سایر اقدامات که هر یک در آن زمان دارای اهمیت ویژه ای بودند.
در آن زمان با توجه به اینکه بلدیه مکان معینی نداشت شهردار مسجد لاکانی را به عنوان محل استقرار خود انتخاب نمود.
در زمان استانداری سر لشکر آیرم محل فعلی شهرداری که گورستان اطراف مقبره آقا سید ابو جعفر (معروف به استاد سرا) بود برای ساخت ساختمان فعلی انتخاب شدکه البته مقبره فوق در آنزمان ازبین رفت و بعدها با کسب نظر مطلعین محل مقبره مشخص و بازسازی شد که هم اکنون در داخل محوطه شهرداری قرار دارد.
بر طبق خبر درج شده در روزنامه پرورش شماره ۱۳۵ چهارشنبه اول تیر ماه ۱۳۰۵، اداره بلدیه رشت در این تاریخ به ساختمان نوساز خود در میدان شهرداری انتقال یافت. ساختمانی که با الهام از معماری نئوکلاسیک اروپا بویژه معماری سنت پطرزبورگ روسیه و توسط معماران ایرانی مقیم رشت ساخته شد.
مجموعه شهرداری رشت در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۵۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

توصیه های گردشگری :

ساختمان تاریخی پست و هتل قدیمی ایران و همچنین کتابخانه ملی رشت نیز در مجاورت میدان شهرداری رشت قرار دارد، لذا علاقمندان میتوانند همزمان از این آثار تاریخی نیز بازدید نمایند./n