استان فارس,گردشگری فیروزآباد,نقش پیروزی فیروزآباد,نقش پیروزی,سنگ نگاره پیروزی,سنگ نگاره های ایران,نقش پیروزی اردشیر بر اردوان,حجاری های ایران,نقش برجسته های فیروزآباد,نقش برجسته پیروزی کجاست,نقش برجسته پیروزی فارس,نقش برجسته های ایران

 

یکی از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهر فیروزآباد نقش برجسته پیروزی فیروزآباد می باشد. در فاصله دو کیلومتری نقش برجسته تنگاب و در همان سمت کوه، نقشی بر کوه حکاکی شده است که به نقش برجسته جنگ تن به تن و یا سنگ نگاره دف و چنگ مشهور بوده و از سده سوم میلادی به یادگار مانده است. نقش برجسته تنگاب نیز روبروی قلعه دختر فیروزآباد قرار گرفته است.
نقش پیروزی که اولین و بزرگ‌ ترین نقش‌ برجستهٔ ایران است، یکی از نقش‌برجسته‌های مربوط به دورهٔ ساسانیان می‌باشد که در آن پیروزی اردشیر بر اردوان پنجم حجاری گردیده‌ است. این اثر در شهرستان فیروزآباد و پیرامون رودخانهٔ فیروزآباد و برفراز صخره‌ای قرار گرفته‌ است.
این نقش برجسته در ساحل غربی رودخانه ای کوهستانی به نام تنگاب، تقریباَ در ارتفاع بالایی از دامنه صخره در ۶ کیلومتری جاده فیروزآباد به شیراز، قرار دارد.
در این اثر تاریخی استان فارس، تصاویری از نبرد تن به تن اردشیر بابکان با اردوان پنجم که اردشیر با نیزه بلند، آخرین پادشاه اشکانی را به زیر افکنده و پیکار شاهپور یکم، جانشین اردشیر، با دربندان وزیر بزرگ اردوان را نشان می دهد.
این درحالی است که در صحنه سوم از این نگاره هم یکی از سرداران اردشیر(نگاره ششم از سمت راست) با یک دست، گردن حریف را در چنگ می فشارد و با دست دیگر کمر همتای خود را گرفته و تلاش دارد که او را از زمین بلند کرده و بر زمین بکوبد، که نمونه ای از این نگاره در نقش رستم حجاری شده است.
اولین پادشاهان ساسانی برای بزرگداشت رویدادهای مهمی مثل دیهیم بخشی یا پیروزی اساسی بر دشمن، نقش برجسته های بزرگی روی صخره ایجاد می کردند. این پیکره ها معمولاً به اندازه طبیعی و گاهی بزرگتر بود و معمولاً در کنار شهر مورد علاقه پادشاه یا نزدیک آب، رودخانه، چشمه یا استخر ایجاد می شد.
این جاذبه های تاریخی و باستانی نشانه جالبی از تغییر سبکها و شیوه ها و بازتابی از اشتغالات ذهنی پادشاهان است. این آثار تاریخی استان فارس علاوه بر اهمیت تاریخی، اطلاعاتی راجع به لباس، جواهرات، شیوه های آرایش مو بدست میدهند. همچنین آنهایی که نمایانگر صحنه های مبارزه اند اطلاعاتی درباره زره و جنگ افزارها در اختیار می گذارند./n