پارک جنگلی شیرآباد – خان ببین – رامیان

پارک طبیعت شیرآباد یا جنگل شیرآباد در ۵۵ کیلومتری شرق گرگان، در حد فاصل شهرهای علی آباد کتول و آزادشهر و در جنوب روستای شیرآباد از توابع شهرستان خان به بین واقع گردیده است. در این مجموعه که شامل درختان سربه فلک کشیده و رودخانه زیبای شیرآباد می باشد علاقمندان به طبیعت میتوانند از آبشارهای هفت گانه شیرآباد و غار دیوسفید یا همان غار شیرآباد دیدن نمایند.
این پارک طبیعت در ۶ کیلومتری جنوب جاده اصلی ارتباطی تهران شمال قرار دارد. این راه پارک طبیعت شیرآباد را با شهرهای کوچک و بزرگ استان نظیر خان ببین در فاصله ۶ کیلومتری ، آزادشهر در فاصله ۲۵ کیلومتری و گرگان و گنبد ارتباط می دهد.
به دلیل شیب های تند رشته کوه های البرز در ناحیهٔ شرقی و وجود چشمه سارهای فراوان در دامنهٔ کوه قلعه ماران، آبشارهای کوچک و بزرگی شکل گرفته است.
آب های نقره فامی که با درخشندگی از این ارتفاع به داخل استخرهای پائین دست فرو می ریزند، به عنوان عنصر ممتاز طبیعی به شمار می آیند و قابلیت های فوق العاده ای برای جذب جهانگردان و محققین ایرانی و خارجی و دیگر علاقمندان دارند.

روستای شیرآباد :

شیرآباد، روستایی است از توابع بخش فندرسک شهرستان رامیان در استان گلستان با مردمی مهمان نواز٫
این روستا در شش کیلومتری شهر خانببین از شهر های استان گلستان قرار دارد. طبیعت این روستا یکی از منحصر به فرد ترین زیباییهای های ایران است.
اما آبشار و غار تنها جاذبه شیرآباد نیستند، پس از گذشتن از جاده ماشین رو در جنوب شیرآباد، وارد منطقه ای جنگلی میشوید که به حاشیه رودخانه ختم می شود. منطقه ای ییلاقی که چند ساعتی می توان در آن اقامت کرد. این منطقه جنگلی رودخانه ای دارد که در تمام طول مسیر با سنگ های آذرین تیره رنگ در بسترش همراه گردشگران خواهد بود.
در جنگل شیرآباد گردشگران می توانند از امکاناتی چون آلاچیق و مکانهای مناسب تعبیه شده جهت نشستن و لذت بردن از مناظر طبیعی بهره مند گردند.

گونه های جانوری جنگل شیرآباد :

گونه های جانوری پارک جنگلی شیرآباد شامل مرال، شوکا، خرس، پلنگ، خوک وحشی، گربه جنگلی و رودک می‌باشند.
در درون غار شیرآباد نیز به دلیل داشتن شرایط مطلوب و وجود آب، گونه‌هایی از مهره‌داران و بی‌مهره‌گان نظیر گاماروس، کرم، عنکبوت، خرچنگ آب شیرین، سوسک، خفاش، قورباغه جنگلی و سمندر زیست می‌کنند.

گونه های گیاهی جنگل شیرآباد :

گونه‌هایی از درختان و درختچه‌ها نظیر ممرز، افرا، انجیلی، توسکا، همیشک، داردوست، خزه‌ها و گیاهان گلدار و دیگر گونه‌ها بافت گیاهی جنگل شیرآباد را تشکیل میدهند.