پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر در حاشیه غربی شهر تهران قرار دارد. این بوستان از شمال به زمین‌های چیتگر، از جنوب به آزاد راه تهران کرج، از غرب به آزادشهر و پیکان‌شهر و از شرق به منطقهٔ خرگوش ‌دره محدود می‌شود. این پارک با ۹۵۰ هکتار زمین پردرخت از بزرگ ‌ترین بوستان‌های جنگلی استان تهران است. هدف از احداث این بوستان جنگلی که در آغاز مسیر وزیدن باد غربی به شهر تهران قرار گرفته، بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران بوده‌است. فاصله این پارک جنگلی تا میدان آزادی ۱۶ کیلومترست.
پارک جنگلی چیتگر از پارکهای بزرگی است که به خاطر فضای سبز خود و همچنین تعبیه پیست دوچرخه سواری و سوارکاری در ان پذیرای افراد بسیاری است.

امکانات رفاهی پارک چیتگر :

علاوه بر طبیعت زیبا و امکان طبیعت گردی در این پارک جنگلی، امکانات تفریحی دیگری نظیر پیست اسکیت، پیست دوچرخه سواری و نیز مسیرهای ویژه دوچرخه سواری در این پارک طراحی شده و در اختیار مراجعان قرار دارد. همچنین وجود تعدادی غرفه فروش مواد خوراکی و آشامیدنی، غرفه های اجاره دوچرخه، آلاچیق، منقل های پیش ساخته و نیز دستشویی عمومی اسباب آسایش هرچه بیشتر مراجعان را فراهم کرده است.
پیست دوچرخه چیتگر شامل پیستهای سرعت، استقامت و کوهستان است. پیست استقامت از داخل پارک عبور کرده و مسیر سرسبزی دارد. درختهای کاج و سرو در طول مسیر موجب شده اند تا هوای نسبتا خنکتری نسبت به بقیه پارک در این مسیر باشد. طول پیست استقامت با مسیرهای فرعی در حدود ۷-۸ کیلومترست. بیشتر این امکانات در محدوده شرقی پارک استقرار یافته و محدوده غربی به صورت بکر و جنگلی باقی مانده است .

دریاچه چیتگر و گونه های گیاهی :

دریاچه چیتگر در مجاورت این پارک جنگلی واقع شده است. محدوده شرقی به مساحت تقریبی ۲۵۳هکتار است، محدوده غربی مساحتی معادل ۶۵۸ هکتار را به خود اختصاص داده است. حداقل ارتفاع پارک چیتگر از سطح دریا ۱۲۲۵ متر و حداکثر آن ۱۳۱۳ متر بوده و متوسط آن ۱۲۶۹ متر است. پوشش درختی پارک در مجموع مساحتی در حدود ۷۳۴ هکتار را در بر می‌گیرد و حدود ۵۳ درصد از آنها را گونه‌های سوزنی برگ مانند کاج الداریکا، سرو نقره‌ای و سرو خمره‌ای و حدود ۴۷ درصد از درختان را ۹ گونه درختی سوزنی برگ از جمله اقاقیا، زبان گنجشک، نارون چتری، ارغوان، داغداغان، افرای زینتی، پلت، بلوط و ایلان تشکیل می‌دهد.

مسیر دسترسی به پارک جنگلی چیتگر :

ساده ترین راه دسترسی به این پارک استفاده از آزاد راه تهران کرج واقع در حاشیه جنوبی پارک می باشد. همچنین از طریق مسیرهای فرعی منشعب شده از بزرگراه همت که در حاشیه شمالی پارک واقع شده نیز می توان به پارک جنگلی چیتگر وارد شد. همچنین با استفاده از خط ۵ متروی تهران (خط تهران کرج) و دو ایستگاه آن به نام های ایران خودرو و چیتگر نیز می توان خود را به پارک جنگلی چیتگر رساند. ایستگاه مترو چیتگر مقابل درب شمارهٔ ۱ و ایستگاه مترو ایران خودرو مقابل درب‌های ۵ و ۷ قرار دارد.

توضیحات تکمیلی :

از جمله نکات بسیار مهمی که انتظار می رود گردشگران در پارک رعایت کنند، احتیاط در مورد روشن کردن آتش در این پارک می باشد. چراکه بی احتیاطی های انجام گرفته توسط برخی مراجعان سبب بروز موارد آتش سوزی در این پارک شده است. خوشبختانه طی چند سال گذشته یک ایستگاه آتش نشانی در مجاورت پارک جنگلی چیتگر به بهره برداری رسیده است.
این پارک پیشنهاد بسیار خوبی برای روزهای تعطیل خانواده‌ها و دوستانی است که در فضای باز استراحت کنند و اگر دوست داشته باشند غذای خود را در طبیعت و روی آتش تهیه کنند.