پارک جنگلی گیسوم – تالش

گیسوم تونلی جنگلی است در جایی که کوه و جنگل و دریا در فاصله چند ده متری هم قرار می‌گیرند.
پارک جنگلی گیسوم در ۱۸کیلومتری جاده تالش به بندرانزلی قرار دارد. در جنوب آن رضوانشهر به فاصله ۱۴کیلومتر و شمال آن شهر هشتپر با فاصله حدود ۲۰کیلومتر قرار دارد. فاصله این منطقه تا شهر رشت ۷۸ کیلومتر می باشد.
جنگل گیسوم با مساحتی حدود ۸۰ هکتار، با درختان جنگلی انبوه و گونه‌های گیاهی خاصی که دارد، چشم انداز زیبایی را برای گردشگران فراهم می‌کند.
همسایگی جنگل و دریا در این منطقه از شمال کشور زیبایی دو چندانی را فراهم ساخته است.

بافت گیاهی پارک گیسوم :

در مجموع ۷۶ گونه گیاهی متعلق به ۶۶ جنس و ۴۴ خانواده در این منطقه جلگه‌ای از شمال گیلان شناسایی شده‌است که ۲۱ گونه آن چوبی و مابقی را گونه‌های علفی تشکیل می‌دهد.
گونه های گیاهی معروف آن توسکا، ممرز، انجیلی، ون، بلوط، کاج و شمشادست.
درختان جنگلی انبوه و انواع گونه‌های گیاهی به وپژه درختان انجیلی ( آسون دار ) چشم انداز خاصی را به این پارک جنگلی بخشیده است.

جاذبه های گردشگری پارک جنگلی گیسوم :

این پارک با پرنده های زیبا، آبزیان، آلاچیقها، گل ها و گیاهان رنگارنگ، امکانات قایقرانی، ماهیگیری و استفاده از استخر، محیطی رویایی برای گردشگران به ارمغان آورده است.
در پارک جنگلی گیسوم امکانات رفاهی و سوییت و منازل تعبیه شده است و پاسگاه پلیس امنیت این پارک را شبانه روزی کنترل می کند.مغازه های مختلف خرید و ساحل زیبای آن برای شنا جذابیت آن را دو چندان کرده است.
اگرچه گیسوم فقط در نیمه اول سال پذیرای گردشگران است ولی باید گفت که اگر در نوروز و نیمه اول سال هم موفق به سفر به این منطقه گردشگری نشدید زیبایی های طبیعی گیسوم در فصل پاییز و زمستان نیز کمتر از بهار و تابستان نیست.
این ساحل زیبا در ایام نوروز پذیرای جمعیت زیادی از علاقه مندان به طبیعت از اقصی نقاط کشور است، مسافرانی که از گوشه و کنار کشور می آیند تا آغازین روزهای بهار را در کنار جنگل و دریا به نظاره بنشینند و تماشاگر رویش طبیعت زیبای تالش باشند.
بدلیل قرارگیری این پارک در مسیر اردبیل مسافرین زیادی از آن بازدید مینمایند بطوریکه کمتر گردشگری است که به گیلان بیاید و سری به جنگل گیسوم نزند و سراغی از سواحل زیبا و بکر و دیدنی این منطقه نگیرد، به خصوص که در سال‌های اخیر امکانات اقامتی این منطقه آن قدر زیاد شده است که گردشگران در سفر به گیسوم با مشکلات اقامتی یا تفریحی مواجه نخواهند شد.
وجود گیسوم باعث شده است که روستای گتگسر در کنار آن به یک روستای مهمان پذیر با خانه های ویلایی تبدیل شود و اهالی به خاطر حضور بیش از حد مسافران خانه‌های خود را تبدیل به سوئیت های مهمان‌پذیر کنند.

امکانات رفاهی پارک جنگلی گیسوم :

این پارک با امکاناتی نظیر وسایل بازی کودکان، ورزشگاه، اردوگاه، میزو صندلی، پلاژ، هتل، رستوران،باربیکیو، پمپ بنزین، پارکینگ، نمازخانه، سرویس های بهداشتی، درمانگاه، مراکز خرید، مناطق پیک‌نیک روزانه، کمپینگ طبیعی، مسیرهای پیاده روی، مجموعه فضاهای جنگلی باقیمانده در ناحیه شرقی، جنگل شمشاد و موزه طبیعی گل و گیاه فضایی مناسب را برای گردشگران رقم زده است.

دریای گیسوم :

دریای گیسوم هم با ساحل شنی و طرح های ویژه شنا در شش ماهه نخست سال پذیرای گردشگرانی است که می‌خواهند تنی به آب بزنند و تلافی گرمای تابستان را به در کنند.
همچنین ساحل زیبای گیسوم با مکان‌هایی برای شنا و وجود پلاژ‌های مناسب به محلی جذاب برای گردشگران تبدیل شده و همه ساله مسافران زیادی برای استفاده از این طبیعت زیبا رهسپار استان گیلان می‌شوند.
برای رسیدن به این ساحل باید از جاده اصلی حدود ۴ کیلومتر در داخل پارک جنگلی گیسوم حرکت کنید. از ویژگی های این جاده ساحلی این است که علاوه بر آسفالت بودن پیوستگی درختان در دو طرف مسیر، تونل زیبایی پدید آورده که به تونل سبز معروف است.
لازم به توضیح است که شهرستان تالش حدود ۹۴ کیلومتر نوار ساحلی دارد.

توضیحات تکمیلی :

بهترین زمان سفر به گیسوم ماههای اردیبهشت و مهر و آبان است.