گردشگری آذربایجان شرقی – گردشگری تبریز – پارک شاهگلی تبریز – باغ شاه گولی تبریز – بوستان ائل گلی – پارک های تبریز – باغ های تاریخی تبریز

 

یکی از جاذبه های طبیعی شهر تبریز و از جمله مناطق گردشگری و جاهای دیدنی تبریز در استان آذربایجان شرقی پارک و گردشگاه شاه گلی یا ائل گلی تبریز می باشد. بوستان شاه ‌گلی یا پارک شاه گولی که بنام ایل گلی یا ائل گلی هم معروف است یکی از مهمترین گردشگاه‌های شهر تبریز می باشد. ایل گلی استخری بزرگ به شکل مربع به مساحت ۵۴ هزار و ۶۷۵ متر مربع است و در جنوب آن تپه ای وجود دارد که آنرا از بالا تا پایین، همسطح استخر، پله بندی کرده و نهر آبی از آن به سمت پایین روان است.
در مرکز استخر، عمارتی به شیوه سنتی در دو طبقه ساخته شده که به عمارت کلاه فرنگی، عمارت باغ شاه گلی یا کاخ شاه گلی معروف است و اطراف استخر به صورت پارک بسیار زیبا و فرح بخشی درآمده که یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی به شمار می رود. دریاچه در هنگام فصل زمستـان با نمایی زیبا آمیخته‌ای از یخ و آب، خود را می نمایاند. در زمان یخ زدن دریاچه ماهی‌هایی که در این آب زندگی می‌کنند نمی‌توانند به سطح آب برسند و به همین دلیل رشد آن‌ها کند می‌شود.

 

آدرس شاه گلی تبریز :

باغ شاه گلی یا پارک ائل گلی تبریز در جنوب شرق شهر تبریز واقع است. فاصله مرکز شهر تبریز و بازار تبریز تا پارک شاه گولی تبریز در حدود ۱۰ کیلومترست. پارک ایل گلی تبریز در نزدیکی خروجی تبریز به زنجان قرار گرفته است.

 

وجه تسمیه شاه گلی :

شاه گولی به معنی استخر شاه ترجمه شده است. گول در زبان ترکی به معنی استخر می‎باشد. این مکان گردشگری در زمان آق‌قویونلوها ایجاد شده و در دورهٔ صفویان گسترش یافته‌ است. قهرمان میرزا هشتمین پسر عباس میرزا نیز این عمارت را تکمیل‌ نموده و آن را به ‌صورت یک گردشگاه سلطنتی برای درباریان قاجار درآورده‌است. شاه گلی پس از انقلاب به ایل گلی یا دریاچه عشایر تغییر نام داده است.

 

امکانات رفاهی پارک شاه گلی تبریز:

با احداث هتل ۵ ستاره و بین‌المللی شاه‌گلی، این گردشگاه جنبهٔ جهانی پیدا کرده‌است. عمق دریاچهٔ شاه‌گلی ۱۲ متر بوده و در محوطهٔ آن قایقرانی انجام می‌شود. همچنین شهربازی (لوناپارک) و نیز مسافرخانه‌های متعددی در داخل این گردشگاه وجود دارد.

 

اولین اینترنت پارک کشور در پارک شاه گلی تبریز :

به کمک کارشناسان سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری تبریز، سرویس اینترنت بی سیم برای استفاده گردشگران و شهروندان تبریزی در پارک شاه گلی برقرار گردید.

 

اولین کیوسک اطلاع رسانی و گردشگری مبتنی بر وب در ایران :

اولین مرکز اطلاع رسانی هوشمند کشور در مجموعه تاریخی و تفریحی شاه گلی بنا شده است. این مرکز شامل ۴ دستگاه کیوسک اطلاع رسانی است که در اتاقک شیشه ای ویژه ای قرار گرفته است و اطلاعات مختلفی از جمله تاریخچه و توضیحاتی در مورد مجموعه باستانی شاه گلی و اطلاعات گردشگری شهر تبریز مثل مراکز تجاری، بازارها، مراکز تفریحی، پارکها، موزه ها، مراکز اقامتی و برخی موارد دیگر را در اختیار گردشگران و علاقه‌مندان قرار می دهد .
اگر به تبریز سفر کردید غروب ایل گلی را به هیچ عنوان از دست ندهید. ایل گلی به عنوان یک تفرجگاه زیبای تابستانی همواره می تواند در برنامه سفر و گردش شما باشد.

 

توصیه های گردشگری :

اگر به تبریز سفر کردید غروب ایل گلی را به هیچ عنوان از دست ندهید. ایل گلی به عنوان یک تفرجگاه زیبای تابستانی همواره می تواند در برنامه سفر و گردش شما باشد./n