پارک شهر گرگان

پارک شهر گرگان در مرکز این شهر در شمال غربی میدان ولیعصر فعلی یا میدان کاخ سابق قرار دارد. خیابان پاسداران در ضلع شرقی این پارک و خیابان ۵ آذر در ضلع جنوبی آن واقع است. باغ روسها یا همان کنسولگری سابق روسیه نیز درمجاورت این پارک جای گرفته است. تاریخ افتتاح پارک شهر به فروردین ماه سال ۱۳۴۳ خورشیدی باز میگردد که در همین تاریخ موزه گرگان نیز گشایش یافت.
پارک شهر گرگان دارای فضای سبزی بسیار زیبا و مفرح با پوشش گیاهی بسیار دیدنی و چشمگیر می باشد که شهروندان و همینطور بازدید کنندگان از این شهر با شکوه میتوانند ساعات خوبی را در آن سپری نمایند. در قسمتی از این پارک وسایل بازی و ورزش نیز برای دوستداران تعبیه شده است که خصوصا افرادی که به ورزشهای صبحگاهی علاقمندند می توانند از آن بهره مند شوند.
کاخ موزه گرگان که به نامهای کاخ اختصاصی گرگان، کاخ سلطنتی گرگان و موزه گرگان نیز معروف است در این پارک قرار دارد که خاندان پهلوی برای اقامت در گرگان از آن استفاده مینمودند. هم اکنون این بنا تبدیل به موزه شده است. در روبروی کاخ موزه آبنمایی موجودست که به زیبایی فضای این پارک افزوده است.
در محوطه پارک شهر کتابخانه ای نیز برای علاقمندان موجودست که در واقع در سال ۱۳۵۸خورشیدی کتابخانه عمومی سابق گرگان به این مکان انتقال یافته و به کتابخانه عمومی شماره یک گرگان معروف شد که از فضای مناسبی برای دوستداران کتاب و کتابخوانی برخوردارست.
لازم به توضیح است که نخستین کتابخانه عمومی سابق شهر گرگان در ۱۳۳۹ و با هزینه شهرداری شکل گرفت و در عمل از ۱۳۴۵-۱۳۴۶ خورشیدی با ۹۵۲ جلد کتاب کار خود را آغاز کرد.

امکانات رفاهی پارک شهر :

امکانات رفاهی پارک شهر غیر از امکانات ضروری اولیه از قبیل سرویس های بهداشتی و روشنایی شامل کتابخانه، موزه، زمین ورزشی، وسایل بازی و ورزش و آلاچیق هایی برای اقامت موقت بازدیدکنندگان و گردشگران می باشد.