پارک طالقانی تهران

بوستان طالقانی یکی از بوستان های تهران است که بر روی تپه های عباس آباد واقع شده است و به علت قرار گیری در ارتفاع دارای چشم اندازی زیبا می باشد. وسعت این پارک در حدود ۳۳ هکتار بوده و در سال ۱۳۵۷ خورشیدی تاسیس شده است. این پارک در اتوبان شهید حقانی، نرسیده به متروی حقانی، داخل خیابان سرو واقع شده است.
پارک طالقانی دارای سه ورودی است که همه در سمت شرقی قرار دارند و دسترسی به قسمت‌های مختلف آن از طریق خیابان‌های اصلی و فرعی آسفالته و شنی است‌. پارکی که امروزه طالقانی نام دارد، با عنوان قبلی ۱۵ اسفند، یکی از چهار پارکی است که در قالب پروژه فضای باز و سبز و محوطه ‌سازی شهستان پهلوی سابق طراحی گردید، ولی به دلیل عدم اجرای طرح‌، تنها پارک از آن چهار پارک است‌.
این بوستان محلی را برای اوقات فراغت خانواده ها در روزهای تعطیل و تابستان فراهم نموده است که این خود از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و آلاچیق ها و میز و صندلی های متعددی که در جای جای این بوستان قرار دارد آسایش دوست داران پیک نیک را فراهم اورده است . از دیگر نکاتی که می شود به آن اشاره نمود وجود محل های مناسب پارک خودرو برای مراجعه کنندگان می باشد .
در ابتدای این بوستان حوضی با نمای سنگی ساخته شده است که معمولا بعد از تعطیلات نوروز می توان در آن ماهی های قرمز کوچکی را یافت که مردم آن ها را به دل طبیعت سپرده اند .
بدلیل ویژگیهای خاص این پارک مثل مسیرهای پیاده روی شیب دار و فضاهای مناسب ورزش گزینه مناسبی برای تیم ها و گروه های ورزرشی است تا تمرینات هوازی خود را در تپه های عباس آباد انجام دهند. در این بوستان می توان شاهد تابلوهایی بود که بزرگسالان و کودکان را دعوت به نگهداری از بوستان می کند و راه های مراقبت از بوستان را آموزش می دهد و کودکان را با طبیعت آشنا می گرداند و راه حل دوستی با طبیعت را به آنها می آموزد .قسمت انتهایی این بوستان نیز حلزونی شکل می باشد که خود جلوه خاصی به ای بوستان داده است و دوست داران طبیعت را به سوی خود می کشد .

گونه های گیاهی پارک طالقانی :

تنوع گونه های درختی این بوستان جلوه خاصی به این بوستان داده است. در مجموع بالغ بر ۴۰۵۱۴ اصله درخت و درختچه در این پارک وجود دارد و تنوع گونه‌های درختی پارک ۷۵ نوع است‌. از جمله درخت‌های چنار، ارغوان‌، نارون‌، سپیدار، سرو، صنوبر، شمشاد و انواع گل‌های رز، کوکب‌ و شمعدانی زیبایی خاصی به پارک داده‌اند.

امکانات رفاهی بوستان طالقانی تهران :

امکانات شامل وسایل بازی کودکان، وسایل ورزش کردن، بوفه، کافی شاپ، رستوران در یک مجموعه، زمین بسکتبال، میز پینگ پونگ فاقد تور و تعدادی اندک میز شطرنج می باشد.
همچنین برای فراهم نمودن کباب مکان هایی در نظر گرفته شده است که دوست داران طبیعت بدون آسیب رساندن به بوستان می توانند در این مکانها کباب های خود را آماده کنند و از طبیعت زیبا لذت برند.