پارک لیان بوشهر

پارک لیان در کناره سواحل نیلگون خلیج فارس در بوشهر قرار دارد. در جنوبی ترین نقطه بوشهر منطقه گردشگری وسیعی قرار دارد که بر روی نقشه به نام منطقه نمونه گردشگری لیان نام گرفته است . این منطقه با وسعت زیاد و پتانسیل بالا قرار بود زمانی به بزرگترین منطقه گردشگری ساحلی خاورمیانه تبدیل شود که به دلایلی مدت ها است این پروژه متوقف مانده است .
طبق برنامه ریزی های گذشته قرار بود پارک گردشگری لیان یکی از مناطق هفتگانه گردشگری در کشور باشد که متاسفانه چندان تحقق نیافت. مناطق هفتگانه گردشگری تعیین شده شامل منطقه نمونه گردشگری بین المللی در شاندیز مشهد، مناطق نمونه گردشگری ملی در آشوراده گلستان، بندر شرفخانه آذربایجان شرقی تبریز، مازندران، مهارلو فارس، النگ‌دره گلستان و لیان بوشهر هستند.
برنامه این است که بخش هایی از این پارک به فضاهای تفریحی توریستی شامل پارک پرندگان، دریاچه مصنوعی، ایستگاه قایق رانی و دیگر امکانات اختصاص یابد که تأثیر به سزایی در صنعت گردش گری استان بوشهر دارد.
در صورت بهره برداری از پارک لیان شاهد رونق گردش گری و جذب توریست در منطقه خواهیم بود.

محوطه باستانی هزار مردان :

طبق برخی نظرات در مکان یابی پارک لیان هیچ توجهی به نظر کارشناسان سازمان میراث فزهنگی و گردشگری استان بوشهر نشده است.
محوطه باستانی هزار مردان در نزدیکی پارک لیان واقع است. برخی ادعا کرده اند که ساختن این پارک به این منطقه باستانی لطمه وارد خواهد کرد. در سالهای گذشته منطقه باستانی هزارمردان توسط یک هیئت ایرانی انگلیسی مورد بررسی قرار گرفت و بقایایی از دوران ایلامی شامل چندین گور، سازه معماری و سفال در این محوطه کشف شد.
هیات امنای پارک تفریحی لیان اطمینان داد با احداث این پارک هیچ لطمه ای به محوطه باستانی هزار مردان نمی رسد.
حتی المقدور سعی شده است تا امکانات لازم برای مسافران نوروزی تامین گردد تا بازدیدکنندگان شهر بوشهر ایام تعطیلات خود را بخوبی سپری کنند.
در سالهای گذشته مسئولان شهری بوشهر وعده دادند با تامین کمپینگ های لازم، اجازه نخواهند داد تنها تفریح گاه مهم شهر بوشهر در حصار چادر مسافران نوروزی گرفتار شود، اما در نوروز هم شهروندان بوشهری و هم گردشگران باید قید قدم زنی در ساحل این شهر را بزنند یا در خوشبینانه ترین حالت، از میان چادرهای نزدیک به همدیگر عبور کنند.
از طرفی برخی کارشناسان شهری معتقدند با توجه به اینکه شهر بوشهر در ایام نوروز برای اغلب مسافران جنبه خوابگاهی دارد تا با طلوع آفتاب به مناطق اطراف بروند، ضرورت دارد با افزایش کمپینگ ها، دست کم بخشی از هزینه های پاکسازی شهر و بازسازی پارک های ساحلی یا امکانات تخریب شده در این ایام، از حضور مسافران نوروزی تامین شود.