استان گیلان – پارک ملت رشت – بوستان ملت رشت – سیاه باغ رشت – باغ سیاه رشت – باغ قاسم رشت – پارک های شهر رشت – مکان های تفریحی رشت – مناظر طبیعی رشت

 

یکی از جاذبه های طبیعی رشت و از مکان های تفریحی و دیدنی شهر رشت در استان گیلان پارک ملت رشت یا بوستان ملت رشت می باشد. بوستان ملت رشت که در گذشته به نامهای سیاه باغ یا باغ سیاه شناخته می شد پس از باغ محتشم یا پارک شهر بزرگترین بوستان رشت به شمار می آید.
بوستان ملت رشت دارای یک برکه طبیعی زیبا با دو آبنماست و درختان آن که اغلب قدیمی هستند منظره چشم نوازی به آن بخشیده اند.
پارک ملت یکی از مراکز ورزش همگانی صبحگاهی در رشت بوده که همه روزه افراد زیادی را برای ورزش همگانی به داخل پارک میکشاند.

 

آدرس پارک ملت رشت :

آدرس پارک دیدنی ۱۲هکتاری ملت رشت در بلوار شهید انصاری، سه راهی کارخانه کانادا به طرف خیابان امین الضرب و منطقه شالکو می باشد. بوستان ملت رشت در محل باغ قدیمی قاسم که در دهه های اخیر رشت معروف شده بود احداث شده است.

 

امکانات رفاهی پارک ملت رشت :

امکانات این پارک زیبا شامل امکانات رفاهی، تفریحی و ورزشی نظیر زمینهای فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس روی میز، وسایل ورزشی همگانی، آبنمای موزیکال، وسایل و زمین بازی کودکان، برکه طبیعی زیبا همراه با دو فواره بلند و پرندگان و ماهی های درون این برکه، نمازخانه و مبلمان پارکی و سرویس های بهداشتی می باشد.
همچنین این پارک دارای کمپینگ بزرگی برای مسافران و گردشگران است که همواره در فصول مختلف، به خصوص تعطیلات پذیرای آنها می باشد.
قابل ذکر است که مکان انجمن نجوم ثاقب استان گیلان نیز در این پارک واقع است. در سال ۱۳۸۱ نخستین ساعت آفتابی آنالماتیک ایران در این پارک نصب شد و در همان سال یک مجتمع اکوواریومی که دارای ۶۸۰ قطعه از ماهیان کمیاب تزیینی شمال و جنوب کشور و ۲۸ قطعه خرچنگ بود دراین پارک به بهره برداری رسید.

 

خانه روستایی جهانگردی پارک ملت رشت :

در سمت چپ ورودی پارک ملت رشت در بلوار انصاری یک خانه سنتی روستایی بسیار زیبا ساخته شده که بعنوان مرکز اطلاع رسانی گردشگران از آن استفاده میشود و مکانی برای برگزاری برخی از جشنها و مناسبت به شمار می آید.

 

تاریخچه ساخت پارک ملت رشت :

پس از انقلاب، به علت افزایش درآمد شهرداری و با توجه به رشد جمعیت و افزایش سرانه ی فضای سبز، ایجاد پارکها و فضای سبز در سرلوحه ی برنامه های شهرداری رشت قرار گرفت، از این نظر برخی از باغ های متروکه و اماکن بلا استفاده رشت به همت شهرداری بازسازی و نوسازی شد که این امر هم به دسترسی سریع شهروندان به مراکز تفریحی و هم به حفظ باغها و نواحی سرسبز محدوده شهری کمک میکرد.
یکی از این باغها به سیاه باغ یا باغ قاسم معروف بود که در سال ۱۳۷۸ پس از طراحی و بازسازی به پارک ملت تغییر نام پیدا کرد و در اختیار شهروندان قرار گرفت.

 

توصیه گردشگری :

دسترسی به این بوستان ۱۲ هکتاری زیبا از دو طریق بلوار شهید انصاری  در شمال و خیابان امین الضرب در شرق امکان پذیراست.
گردشگران علاقمند در تعطیلات، خصوصا تعطیلات نوروزی میتوانند از امکانات کمپینگ این پارک زیبا استفاده نموده و خاطرات خوشی برای خود رقم بزنند./n