پارک ملی کرخه

پارک ملی کرخه در ۵ کیلومتری شرق جاده ترانزیتی اهواز به شوش قرار دارد. فاصله پارک ملی کرخه تا اهواز درحدود ۹۰ کیلومترست. این پارک شامل پارک ملی کرخه جنوبی و پارک ملی کرخه شمالی است که مجموعا ۷۴۷۶ هکتار وسعت دارد.
منطقه حفاظت شده کرخه با وسعت ۸۳۵۲ هکتار با طول ۱۸۰ کیلومتر از سرخه شیخ عزیز در شمال غربی شوش آغاز و در امتداد رودخانه کرخه بطرف جنوب امتداد می یابد و سپس با عبور از غرب شهر شوش تا روستای الحائی پیش رفته و به سمت غرب تغییر مسیر داده و تا روستای حلافدو کشیده می شود.
پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه از یک قسمت تپه ماهوری در شمال و یک بخش دشتی در جنوب تشکیل شده است و رودخانه کرخه از میان آن عبور کرده و با پیچ و خم های زیاد بطرف جنوب و غرب استان خوزستان راه می پیماید.
در دو طرف منطقه جنگل های گرمسیری رشد یافته و رودخانه را محاصره نموده اند. بنابراین در درون منطقه کوه و ارتفاعاتی دیده نمی شود و طبیعتا دره ای مشاهده نمی گردد. علاوه بر این بعلت عرض کم منطقه دشت مشخص و قابل توجهی در آن موجود نمی باشد.

گونه های جانوری پارک ملی کرخه :

جنگل های انبوه و متراکم پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه مأمنی برای گوزن زرد ایرانی می باشد. سایر پستانداران شامل گرگ، شغال، روباه، گورکن، رودک عسل خوار، گربه جنگلی، سیاه گوش، نمس هندی، کفتار و گراز میباشند.
از پرندگان منطقه میتوان به اردک مرمری، اکراس آفریقایی، سنقر تالابی، سنقر سفید، قرقی، سارگپه پا بلند، عقاب تالابی، عقاب دشتی، سنقر خاکستری، دلیجه، دراج، کلاغ سیاه، انواع پرندگان شکاری، دراج، بلبل خرما، اگرت بزرگ و کوچک، حواصیل شب و حواصیل زرد اشاره نمود.
خزندگانی چون لاک پشت برکه ای، لاک پشت فراتی، وزغ سبز، وزغ لرستانی، قورباغه درختی، قورباغه معمولی و مارآبی در این منطقه زیست میکنند.
از ماهیان منطقه نیز میتوان شیربت، بنی، عنزه، برزم، کپور معمولی، گتان و حمری را نام برد.

گونه های گیاهی پارک ملی کرخه :

جنگل های کرخه بیشتر از درخت گز تشکیل شده اند. از انواع گونه های گیاهی دیگر می توان به سریم، جاز یا بنگله، بید، لگجی، استبرق، مرغ و شبدر اشاره نمود.

جاذبه های گردشگری پارک ملی کرخه :

در این منطقه جنگل های زیبایی نظیر جنگل قلعه نصیر وجود دارد که از چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار است. از محل های دیدنی دیگر سرچشمه رودخانه شاوور را می توان ذکر نمود. رودخانه زیبای کرخه که از وسط منطقه کرخه عبور می کند و جنگل های انبوه منطقه از آثار و پدیده های زیبای طبیعی منطقه می باشند. از آثار مذهبی منطقه می توان امامزاده شچاخ در نزدیک محیط بانی هلوه و مقبره دانیال نبی در شهرستان شوش را نام برد. تپه آپادانا، تپه اکروپل و قلعه شوش از بناهای تاریخی در شهرستان شوش در نزدیکی منطقه حفاظت شده کرخه هستند.

توضیحات تکمیلی :

پارک ملی کرخه در واقع قسمتی از منطقه حفاظت شده کرخه می باشد. این پارک در قسمت شمالی منطقه حفاظت شده کرخه قرار گرفته است که شامل دو بخش شمالی و جنوبی می باشد.