پل خشتی لنگرود

پل خشتی لنگرود که از آجر و ساروج ساخته شده است بعنوان معروف‌ترین بنای تاریخی و نماد شهر لنگرود به شمار می آید. این پل تاریخی بر روی رودخانه لنگرود ساخته شده است. رودخانه لنگرود از یکی از آبراه‌های سفیدرود سرچشـمه می‌گیرد و کامـلا از مرکز شهر لنگرود می‌گذرد. در گویش گیلکی لنگرودی، به آن خشته پل و خشته پورد می گویند.
پل خشتی لنگرود دو محله بزرگ لنگرود یعنی فشکالی محله و راه پشته را به هم متصل میکند. این پل به خـاطر جنس مواد به کاررفته و شکل خاص آن همیشه مورد توجه و اهمیت بوده و از آنجا که در مرکز شهر و در جای منـاسبی قرار دارد کماکان از اهـمیت رفت و آمـد خاصی برخوردار است.
بر اساس اطلاعات کتاب تاریخ خانی تا سال ۹۱۲ قمری در شهرلنگرود، فقط پلی چوبی موجود بود. از این رو ساخت این پل را می توان به زمان حکام کیایی گیلان منسوب دانست. هر چند پاره ای از بومیان ساخت این پل را به عهد تیموری و ایلخانیان نسبت می دهند که البته سند و مدرک معتبری در این باره در دست نیست. گروهی دیگر معتقدند که این پل را شخصی به نام حاجی آقا پرد ساخته و بنابر روایتی پل مزبور در محل پل قدیمی بدستور حاجی آقا بزرگ منجم باشی، در زمان سلطنت فتحعلی شاه، ساخته شده است.
رابینو در کتاب خود ساخت آن را دوران صفویه ذکر کرده است و به این مطلب اشاره میکند که بعضیها ساخت این پل را به عهد تیموری نسبت میدهند ولی سندی در اینباره در دست نیست.
طول این پل بالغ بر ۳۷ متر است و عرض آن ۴٫۵ متر و ارتفاع بلندترین نقطه پل از سطح رودخانه ۹٫۷۰ متر است.
پل از یک سطح میانی و دو بخش جانبی شیب دار تشکیل شده است. عرض پل در قسمت میانی و بین دو جان پناه ۳٫۴۵ تا ۳٫۵ متر و عرض قسمت جان پناه‌ها هریک ۴۵ و ارتفاع آنها ۳۵ سانتیمتر است. محل عبور عابر پیاده روی پل را در مرمت‌های اخیر با قلوه سنگ مفروش ساخته اند. پل دارای دهانه با طاق جناقی نسبتاً کند است. دو فرو رفتگی در پیشانی پل و در فاصله بین دو قوس قرار دارد. هر یک از قوس‌ها در سمت بیرونی دارای یک نوار آجرکاری به عرض ۱۲ سانتیمتر است که حالتی تزیینی و برجسته دارند. علاوه بر آن در کنارهٔ قوس‌ها آجر چینی خاصی نیز انجام شده و حاشیه ای به عرض ۶۰ سانتیمتر را به وجود آورده است. پایه میانی قطور پل ۴ متر عرض دارد و دو موج شکن یا سیل برگردان در دو طرف پل برای کاستن از فشار آب در ایام افزایش سطح آب تعبیه شده است. یک دهانه کوچک بین پایه میانی پل و یک طاق نمای جناقی بر بالای آن با عرض ۵۰ سانتیمتر وجود دارد.