پل خشتی لوشان

پل لوشان مربوط به دوره قاجار بوده و در شهر لوشان، جنوبی ترین شهر استان گیلان نرسیده به پلیس راه قزوین لوشان در فاصله ۹۳ کیلومتری رشت واقع است.
این پل خشتی در سال ۱۲۳۰ هجری قمری روی رودخانه شاهرود که یکی از شاخه‌های سفید رود می باشد در محلی که قلعه تیکان بالا در دهستان کلشتر واقع است ساخته شده‌ است. شهر لوشان از توابع شهرستان رودبار در استان گیلان می باشد. هسته اولیه شهر لوشان در دو طرف رودخانه شاهرود شکل گرفته است و در واقع پل لوشان ارتباط این قسمت از شهر را تسهیل میکند. این پل بر خلاف بقیه پل های خشتی که قوسی می باشند، پلکانی است.
پل لوشان دارای چهار دهانه به ابعاد مختلف و نیز موج برگردان‌هایی در قسمت پایه‌ها است. کوره پوش‌هایی در میان پایه‌ها از سنگینی پل می‌کاهد و در مواقع افزایش سطح آب گذر رود را تسهیل می‌کند. طول کلی این پل ۱۰۰ متر و عرض آن هفت متر است. در دو طرف مسیر عبور عابرین، جان پناه وجود دارد و کف پل با قلوه سنگ مفروش شده‌است. پل لوشان پس از زلزله سال ۱۳۶۹ توسط اداره کل میراث فرهنگی گیلان مرمت اساسی شد.
رابینو می گوید پل لوشان بنایی زیبا از آجر است که مرکب از یک طاق کوچک و دو طاق بزرگ است و تاریخ بنایش به دوران خسروخان می‌رسد. وی همچنین مینویسد که روس‌ها شیب این پل را که تند بود ملایم نمودند.
عبدُ الصمد میرزا برادر ناصرالدین شاه در سفرنامه های خودش از پل لوشان یاد می کند. این شخص هنگام رفتن به روسیه در سال ۱۳۰۰ هجری قمری برای شرکت در مراسم تاجگذاری الکساندر سوم، از پل لوشان گذشت.
در جنگ دوم جهانی، ارتش اتحاد جماهیر شوروی برای انتقال سربازان و مهمات از این پل استفاده می کرد.
این اثر در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۳۴به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

توضیحات تکمیلی :

پل خشتی لوشان رودبار بر روی رودخانه شاهرود بنا شده است.
در نزدیکی پل خشتی لوشان در جنوب غرب آن پارک ساحلی قرار دارد که گردشگران علاقمند به اماکن گردشگری گیلان میتوانند همزمان از این نقطه گردشگری هم دیدن نمایند.