استان مرکزی,گردشگری شازند,پل دوآب شازند,پل دوآب,پل تاریخی دوآب,پل شازند,پل های تاریخی ایران,پل های قدیمی ایران,معماری پل دوآب شازند,جاهای دیدنی شازند,بناهای تاریخی اراک

 

پل دو آب یکی از آثار تاریخی شهرستان شازند در استان مرکزی بشمار می آید. این اثر تاریخی استان مرکزی در ۳۷ کیلومتری جنوب غرب شهر اراک و در نزدیکی روستای مهدی آباد قرار گرفته است. فاصله شهر شازند تا این پل قدیمی در حدود ۲۰ کیلومتر است.
پل تاریخی دوآب در منطقه سوق الجیشی دوآب بنا شده و ارتباط دهنده شهرهای اراک به بروجرد، ملایر و همدان می باشد. از طریق جاده اراک به خرم آباد میتوان از پل دو آب بازدید نمود. در خاطرات ناصرالدین شاه قاجار در برگشت از زیارت عتبات عالیات از این پل با عنوان “پل بزرگ” یاد شده است.
در محل پل دوآب دو شاخه از رودخانه قره چای به هم پیوسته و رود واحدی را به نام رودخانه شرّا (شاهراه) یا چرّا (چهار راه) تشکیل می دهند. اسامی چرّا و شرّا نامهای دشتی هستند که پل دوآب در آن قرار گرفته است.

معماری پل دوآب شازند :

 

پل دو آب شازند دارای هشت چشمه بزرگ و کوچک با طاق‌ های تیزه دار است. هر پایه از جلو دارای موج شکن تیز و از پشت دارای پشتیبان است. مصالح ساختمانی به کار رفته در پل سنگ، آجر و گل آهک هستند.
طول پل ۱۳۰ متر و عرض آن بین ۵٫۵ تا ۷٫۵ متر نوسان دارد. بلندترین نقطه پل از کف رودخانه ۷٫۵متر ارتفاع دارد ./n