پل سفید اهواز

پل سفید اهواز یا پل معلق نام یکی از پلهای شهر اهواز می‌باشد که یکی از نمادهای شهر اهواز محسوب می‌گردد. این پل در سال ۱۳۱۵خورشیدی بر روی رودخانه کارون ساخته شده‌است.
پل تمام فلزی سفید به طول ۵۰۱ متر و عرض ۹٫۸ متر با دو پیاده رو دارای دو دهانه بزرگ به طولهای ۱۳۶ و ۱۳۰ متر و سه دهانه میانی ۴۹ متری و دو دهانه کناری به طول‌های ۱۲و ۲۰ متر است و تمامی‌قطعات آن توسط پیچ و مهره به هم متصل شده اند. این پل بر روی پایه بتنی قرار دارد که درگذشته جهت عبور و مرور درشکه و وسایل نقلیه سبک، انسان و احشام مورد استفاده قرار می‌گرفت و در حال حاضر جهت عبور عابران و وسایل نقلیه به صورت یک طرفه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه ساخت پل سفید :

مهندسی آلمانی به اتفاق همسر مهندسش شروع به ساختن ساختمان این پل کرد و کار را تا مرحله سوار کردن یکی از هلالی‌ها با موفقیت پیش برد، ولی انگلیسیهای حاکم بر شرکت نفت در آن زمان لوازم و ادواتی که در اختیار سازنده پل گذارده بودند از جمله جرثقیلی که با آن هلالی اول را بالا کشیده و مهار کرده بود پس گرفتند که این عمل انگلیسی‌ها باعث دق کردن و مرگ مهندس آلمانی سازنده پل شد. ولی بعد از چندی، سرانجام همسرمهندس آلمانی با ابتدایی‌ترین وسایل ممکن آن زمان و بکار گرفتن چند دوبه بجای جرثقیل، هلالی دوم را بر اسکلت پل سوار کرد و ساختمان آنرا بپایان رسانید و پل را آماده تحویل و بهره‌برداری کرد.
آزمایش پل چهار ساعت و نیم به درازا کشید و سرانجام در ۳۰ شهریور ۱۳۱۵ با بیش از هفت ماه تأخیر با ضمانت ۲۴ ماهه و عمر مفید ۵۰ ساله به ناحیه راه‌آهن جنوب تحویل داده شد. سپس در تاریخ پانزده آبانماه ۱۳۱۵ افتتاح و با رعایت اینکه موارد زیر رعایت شود ارتباط اهالی شهر قدیم اهواز به شهر جدید آغاز شد:
-در موقع عبور، بیش از یک ماشین روی پل در حرکت نباشد.
-چند درشکه پشت سرهم روی پل در حرکت نباشد.
-حداکثر سرعت اتومبیل روی پل ۵ کیلومتر در ساعت باشد.
در تابستان سال ۱۳۸۹ عملیات بازسازی و مرمت این پل در دستور کار قرار گرفت، همچنین تجهیزات مورد نیاز برای نورپردازی پل سفید خریداری گردید.
پل سفید درسال۱۳۷۸ خورشیدی به شماره ۲۴۹۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.