پل سیاه – پل پیروزی اهواز

پل سیاه اهواز یا پل پیروزی در سال ۱۳۰۸ خورشیدی و همزمان با احداث راه آهن سراسری ایران بر روی رودخانه کارون اهواز در مجاورت حرم مطهر علی بن مهزیار اهوازی ساخته شد و بدلیل رنگ سیاه بدنه و پایه های آن به پل سیاه شهرت یافت. این پل متعلق به اداره کل راه آهن جنوب است.
طول این پل ۱۰۵۰ متر و عرض آن ۶ مترست و دارای ۵۲ پایه می باشد و تقریبا در محل احداث پل تاریخی شادووان اهواز که مربوط به دوران ساسانی است ساخته شده است.
در سطح پل دو خط رفت و برگشت برای عبور قطار وجود دارد و در طرفین آن پیاده رو هایی به عرض حدوداً یک متر قرار گرفته است. پل سیاه اهواز خط آهن بندر امام در جنوب شرقی استان خوزستان را به ایستگاه راه آهن اهواز و از آن به راه آهن سراسری خرمشهر – تهران – شمال وصل میکند.

پل پیروزی :

این پل در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان مسیر حمل آذوقه، نیرو و مهمات نیروهای متفین مورد استفاده قرار می‌گرفت و به دلیل تأثیری که در پیروزی متفقین داشت به آن لقب پل پیروزی داده شد.
در تاریخ ۱۱ مرداد ۸۸ در محله عامری و زیر پل سیاه اهواز در کنار حرم علی ابن مهزیار اهواز بمب‌گذاری صورت گرفت و به یکی از پایه‌های این پل که محل عبور قطار است آسیب جدی وارد شد.
این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۹۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

توضیحات تکمیلی :

اهواز شهر پلهاست که این مساله بدلیل وجود رودخانه عظیم کارون در وسط این کلانشهرست.
پل معروف دیگر این شهر پل سفید است که به نوعی نماد شهر اهواز محسوب می شود.