پل شهرستان,پل شهرستان اصفهان,پل های اصفهان,پل های ایران,پل های قدیمی ایران,پل های قدیمی اصفهان,پلهای اصفهان,آدرس پل شهرستان,پل شهرستان کجاست,معماری پل شهرستان,پل جی اصفهان,پل جسر حسین

 

پل شهرستان اصفهان که به نام پل جی و پل جسر حسین نیز شناخته میشود، قدیمی‌ترین پل اصفهان روی رودخانهٔ زاینده رود است. این پل در زمان ساسانیان ایجاد گردید و در زمان دیلمیان وسلجوقیان تعمیر و مرمت شده‌ است.

 

آدرس پل شهرستان اصفهان :

پل شهرستان در نزدیکی خیابان سلمان فارسی اصفهان در جی قدیم قرار دارد.

 

معماری پل شهرستان :

مصالح بکار رفته در پل شهرستان سنگ، آجر، خشت و ملات می باشد. پایه ‏های پل شهرستان بر روی سنگهای طبیعی کف رودخانه استوار گردیده‌است. طول پل از ستون مدور آجری تا انتهای سنگفرش قدیمی، در حدود ۱۰۵ متر و عرض آن از ۴٫۲۵ تا ۵ متر متغیر است. جهت پل، شمالی – جنوبی با کمی انحراف است. پل شهرستان دارای یازده چشمه و دوازده پایه سنگی بزرگ است. قسمت فوقانی پل که جهت عبور و مرور بوده خراب شده‌ و فقط پیاده می‌توان از روی آن عبور کرد.
این پل در واقع یک پل جنگی و نظامی بوده‌است. از نظر معماری و قدمت زمان ساختمان در مجموعه پله‌ای قدیمی ایران فقط پل دزفول و پل شوشتر با این پل برابری می‌کنند.

 

سایر دیدنیهای نزدیک پل شهرستان :

مسجد جامع جی از دوران سلاجقه، مقبره الراشد بالله خلیفه عباسی، قلعه قدیمی سارویه یا کهندژ اصفهان و حصار جی را میتوان در مجاورت این پل تاریخی مشاهده نمود.
همچنین نمایشگاه بین المللی و پارک ساحلی و شهربازی در کنار این پل واقع است.
پل شهرستان در تاریخ ۱ دی ۱۳۴۸ با شمارهٔ ثبت ۸۸۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.