گردشگری تهران – جاهای دیدنی تهران – مکان های دیدنی تهران – دیدنی های تهران – مکانهای تفریحی تهران – پل های ایران – پلهای تهران – طراح پل طبیعت

یکی از جاذبه های گردشگری تهران و از جمله مناطق گردشگری و مکان های تفریحی تهران پل طبیعت در تهران می باشد. این پل زیبا که پلی دیدنی از مجموعه پلهای تهران بشمار می آید یک پل پیاده روست که در سه طبقه احداث شده است. یکی از نمادهای دیدنی شهر تهران و از قشنگ ترین پل های ایران پل طبیعت ایران بشمار می آید. مورد مهمی که در طراحی پل طبیعت در تهران مد نظر قرار گرفته مسائل زیست محیطی و موقعیت جغرافیایی ساخت آن است. این جای دیدنی تهران در نقطه ای قرار گرفته که تمامی بزرگراه های اصلی شهر تهران، همچون بزرگراه مدرس، بزرگراه همت، بزرگراه حقانی و اتوبان حکیم یا رسالت از فراز این پل دید و چشم انداز مناسب و زیبایی دارد. این پل فوق العاده زیبا در سال ۱۳۹۳ خورشیدی افتتاح گردید.

 

آدرس پل طبیعت – پل طبیعت تهران کجاست :

این مکان دیدنی تهران در عباس آباد تهران قرار دارد. برای بیان آدرس دقیق این پل باید گفت که بالاتر از اتوبان همت، بر روی اتوبان مدرس واقع است. این دیدنی تهران از عرض بزرگراه مدرس گذشته و پارک طالقانی تهران در شرق و پارک آب و آتش در غرب را به هم وصل می کند.

 

طراح پل طبیعت – لیلا عراقیان :

خانم لیلا عراقیان طراح پل طبیعت و معمار آن است. لیلا عراقیان در سال ۱۳۸۷ خورشیدی در مسابقه طراحی این پل شرکت کرده و در سال ۱۳۸۸ خورشیدی طرحش برگزیده شد. این پل باعث شناخته شدن لیلا عراقیان در سطح بین‌المللی شد.

 

مشخصات پل طبیعت – مشخصات فنی پل :

طول این پل ۳۰۰ متر، مساحتش ۷۰۰۰ متر مربع، عرض پل در نقاط مختلف از ۶ متر تا ۱۳ متر متغیر و وزن سازه‌اش ۲۰۰۰ تن می‌باشد. این پل بزرگ‌ترین پل غیرخودرویی ایران محسوب می‌شود. بدنه اصلی پل بر روی سه پایه بنا شده و برای ساخت آن ۱۴۰۰۰ قطعه فولادی در ابعاد مختلف در ارتفاع ۴۰ متری زمین برشکاری، سر هم بندی و نصب شده است.
این پل با توجه به فرایند برشکاری، مونتاژ قطعات، نصب و جوشکاری در کنار بهره‌مندی از سازه‌های فضایی در ارتفاع ۴۰ متری در کل ایران منحصر به فرد است.

 

معماری پل طبیعت – پلان پل طبیعت :

در طراحی این جاذبه گردشگری تهران از معماری پل‌های ایرانی مانند پل خواجو الهام گرفته شده و یک سازه با طراحی ارگانیک و شبیه به درخت و کاملاً سازگار با محیط زیست و طبیعت است که نمونه مشابه آن در پارک‌های ملی و طبیعی کشورهای فرانسه، کانادا، هلند، بلژیک، مالزی و استرالیا ساخته شده است.
شکل درختی ستونها و انتخاب نام “طبیعت” برای این پل، هر دو تاکیدی بر پیوستگی دو فضای سبز پارک طالقانی و پارک آب و آتش، توسط پل می باشد.

 

جایزه پل طبیعت – جوایز پل  :

پل طبیعت در تهران انتخاب اول مردم و جزو ۵ انتخاب برتر ۳۰۰ معمار برجسته جهان در مسابقه معمار شهری در سال ۲۰۱۵ شد. همچنین این مکان گردشگری تهران در سال ۱۳۹۲ به‌عنوان سازه برتر فولادی ایران شناخته شد. سال ۱۳۹۳ جایزه بین‌المللی خشت طلایی به این پل داده شد. در سال ۱۳۹۳ این بنا در زمره ۶ پل برتر ایران قرار گرفت.

 

امکانات رفاهی پل طبیعت تهران – رستوران پل طبیعت :

درطول این نقطه دیدنی تهران فضاهایی با عملکردهای فرهنگی، تفریحی و گردشگری تدارک دیده شده که به عنوان مثال می‌توان به کافی شاپ، رستوران های پل طبیعت، کافه گالری و همچنین فضای سبز کار شده در پل اشاره کرد که در کنار انحنای بدنه مناظر زیبایی را به دست می‌دهد. پارکینگ های موجود در پارک طالقانی و پارک آب و آتش دسترسی به این پارک را توسط خودرو آسان نموده است. رستوران های پل طبیعت از کیفیت قابل قبول و چشم انداز زیبایی برخوردارند.

 

راه های دسترسی به پل طبیعت – مسیر پل طبیعت :

مسیرهای زیر راه های دسترسی به این مکان تفریحی تهران بوسیله خودرو و مترو می باشد.
•    میدان ونک – اتوبان حقانی – بعد از چهار راه جهان کودک (اتوبان آفریقا) – خیابان شهیدی – پارکینگ های بوستان آب و آتش – ورود به پل از سمت غرب.
•    میدان ونک – اتوبان حقانی – بعد از اتوبان مدرس – ورود به پارکینگ پارک طالقانی تهران – پیاده روی از طریق مسیر چوبی – رسیدن به پل از سمت شرق.
•    ایستگاه مترو حقانی از طریق مترو خط ۱ یا همان مترو کهریزک به تجریش یا مترو خط قرمز – پیاده روی و ورود به پارک طالقانی – پیاده روی از طریق مسیر چوبی – ورود به پل از ضلع شرقی.

 

ساعات بازدید پل – زمان بازدید پل :

ساعت و زمان بازدید و ساعت کار پل از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ شب و در مواردی تا حدود ساعت ۱۲ شب می باشد. علاقمندان در این محدوده زمانی می توانند از این مکان دیدنی و تفریحی تهران بازدید نمایند.
توصیه های گردشگری :

گردشگران عزیز می توانند همزمان با بازدید این جاذبه توریستی تهران از پارک طالقانی، بوستان آب و آتش، باغ موزه دفاع مقدس (جنب بوستان طالقانی) و گنبد مینا که بزرگترین آسمان نمای تهران بوده و جنب پارک آب و آتش و در ضلع جنوب اتوبان همت واقع است نیز دیدن نمایند. تصاویر  و عکس های این پل، یادگاری بیاد ماندنی از این مکان دیدنی تهران است، لطفا به دوربین مجهز باشید.

 

پایان بخش اول