پناهگاه حیات وحش دشت ناز

پناهگاه حیات وحش دشت ناز با مساحت حدودی ۵۶ هکتار در ۲۹ کیلومتری شمال شرق ساری، در شمال شرق روستای قندارخیل واقع شده است. دشت ناز پیش از انقلاب اسلامی ایران جزء زمین‌های ماترک رضاشاه بود. سپس توسط عبدالرضا پهلوی توسعه یافت و در آن فرودگاه، کشاورزی مکانیزه و پناهگاه حیات وحش احداث گردید.

گونه های گیاهی پناهگاه حیات وحش دشت ناز :

این منطقه کوهستانی که از جنگلهای هیرکانی پوشیده شده است یکی از منحصر بفرد ترین اکوسیستم های طبیعی کشور را داراست. گونه های گیاهی شامل بلوط، انجیلی، لیلکی، توسکا، راش و ممرز می باشد.

گونه های جانوری پناهگاه حیات وحش دشت ناز :

از گونه های مهم جانوری منطقه میتوان به گوزن زرد، مرال، گربه جنگلی، شوکا و قرقاول اشاره نمود.
پناهگاه دشت ناز از سال ۱۳۴۶ به صورت محل تکثیر گوزن زرد ایرانى درآمده است. در این پناه‌گاه ضمن حفاظت و نگهدارى گوزن زرد ایرانى که تعلیف آن‌ها دستى صورت مى‌گیرد همه ساله تعدادى از گوزن‌هاى تولید شده را به زیست‌گاه‌هاى اصلى، یعنى حواشى رودخانهٔ‌ دز و کارون منتقل مى‌کنند.
تعدادى از گوزن‌هاى این پناه‌گاه به جزیرهٔ اشک در دریاچهٔ ارومیه نیز انتقال داده شده‌اند. پیرامون این پناهگاه حصارکشى شده است و گوزن‌ها را از پشت دیوارهاى سیمى مى‌توان مشاهده کرد.

امکانات رفاهی پناهگاه حیات وحش دشت ناز :

امکانات رفاهی خاصی برای بازدید از منطقه دشت ناز وجود ندارد لذا وسایل رفاهی به همراه داشته باشید.

راه رسیدن به پناهگاه حیات وحش دشت ناز :

اگر نقطه شروع حرکت را میدان ساعت ساری در نظر بگیرید باید جاده ساری به نکاء را در پیش گرفته و در کیلومتر ۱۶ این مسیر (بعد از سورک) در سمت چپ جاده وارد جاده گهرباران شوید. پس از گذشتن از روستاهای بالازید و پایین زید و ورود به جاده دشت ناز در سمت راست و پس از گذشتن از تقاطع جاده روستای قندارخیل، به پناهگاه حیات وحش دشت ناز میرسید.