چشمه آبگرم روستای زیارت گرگان

چشمه آبگرم زیارت تنها چشمه آبگرم موجوددر استان گلستان می باشد. آبگرم زیارت در حاشیه جنوبی روستای زیارت گرگان در مجاورت امامزاده عبدالله قرار دارد. زیارت یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان گرگان در استان گلستان ایران است. این چشمه دارای آب زلال و صاف، فاقد مزه و بوی تند بوده و گرمای ملایم، مطبوع و آرامش بخشی دارد. در دانشنامه گلستان نام قدیمی این آبگرم “گرماندو و گرماب” بیان شده است.
چشمه آبگرم زیارت دربین حدود ۷۰چشمه این محدوده، از پرآب ترین آنهاست. این آبگرم مطبوع دارای چهارمظهر و چهار خروجی است که به فاصله حدود ده تا بیست متر از همدیگر قرار گرفته اند.
مظهراول این چشمه، زیرتخته سنگی واقع شده که روی آن کتیبه کوچکی (در ابعاد ۱۵*۲۰سانتیمتر) دیده می شود و بر روی آن به خط عربی تاریخ “۱۰۳۵” حک شده است.
مظهر دوم به فاصله ۲۰متر در جنوب مظهراول قرار دارد و دو مظهر دیگر، هر یک به فاصله ۱۰ الی ۱۵متر از زیر بدنه تراشه طبیعی جاری هستند.
امروزه چشمه های آب گرم از نظر اقتصادی، زمین شناسی، پزشکی و صنعت جهانگردی دارای اهمیت زیادی می باشند.
این جشمه آبگرم از نظر شیمیایی و ایزوتوپی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است تا ضمن بررسی خواص و منشا، پتانسیل آن برای استفاده های مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد.
خواص هیدروشیمی و معیارهای ژئوترمومتری چشمه، گویای این است که سیستم تغذیه چشمه و ورودی به مخزن آن بصورت پراکنده و افشان بوده و سیستم خروجی آن بصورت کانالی و سریع تحت فشار است.
منشا چشمه هیدروترمال نبوده و دمای آن ناشی از خواص زمین گرمایی است. مطالعات ایزوتوپی چشمه حاکی از سن قدیمی آب آن بوده و اثر ریزش های جدید در آن ناچیز است. تغذیه چشمه از ریزش های جوی مناطق مرتفع است، آب آن در عمق زیاد جریان داشته و با چشمه های اطراف ارتباطی ندارد.
در راستای شناخت بهتر منشا چشمه آب گرم زیارت، برخی از چشمه های آب گرم پهنه البرز از نظر سنگ شناختی و هیدروشیمی با چشمه فوق مورد مقایسه قرار گرفته اند.
چشمه آب معدنی به چشمه ای گفته می شود که در مقابل هر یک لیتر آب، بیش از یک گرم مواد معدنی داشته باشد. خواص درمانی آبهای معدنی ناشی از وجود همین مواد معدنی غنی است. اکثر چشمه های آبگرم به دلیل دمای بالا قدرت انحلال زیادی داشته و در نتیجه مواد معدنی آنها به بیش از یک گرم در لیتر می رسد و به همین علت اکثر چشمه های آب گرم، آب معدنی هم هستند.
این مواد معدنی و مغنی چشمه های آب گرم برای درمان انواع درد های عضلانی، مفاصل و بیماریهای پوستی بسیار مفید واقع می شوند و علاوه بر این خواص درمانی، آرام بخش بودن آبشان هدیه بی نظیر دیگری است که طبیعت با سخاوت به ما داده است.

راه رسیدن به چشمه آبگرم زیارت :

در ابتدا باید به روستای زیارت بروید. راه دسترسی به این روستا از داخل شهرگرگان و از طریق بلواری مقدور است که در انتها به میدان ناهارخوران ختم می شود و پس از آن جاده پرپیچ و خم روستای تفریحی و ییلاقی زیارت در دل جنگل سر به فلک کشیده آغاز می شود. پس از حدود ۱۰کیلومتر به روستای زیارت میرسید.
آبگرم در جنوب این روستا در مجاورت امامزاده عبدالله واقع است.