چشمه آبگرم شابیل – لاهرود

چشمه آب گرم شابیل لاهرود چشمه ‌ایست که در دامنهٔ کوه سبلان، در فاصلهٔ ۲۵ کیلومتری لاهرود در جنوب مشکین شهر در استان اردبیل واقع شده‌است. چشمه شابیل در مسیر صعود به سبلان قرار دارد. دمای آب این چشمه ۴۹ درجه سانتی‌گراد و دبی آن ۵ لیتر در ثانیه می باشد.

خواص آب چشمه شابیل :

آب چشمه آبگرم شابیل ظاهری زلال، شفاف، کمی ترش‌ مزه، بی‌رنگ و نیز کمی بودار دارد. این آب گرم به خاطر وجود مقدار زیادی اسید کربنیک برای درمان پادرد و کمردرد مفید است. همچنین در درمان بیماریهای عصبی از آب این چشمه آبگرم استفاده میشود.
به سبب گرمای زیاد، آب چشمه رابا مقداری آب سرد رودخانه می آمیزند و در حوضچه ای برای استحمام مورد استفاده قرار می دهند.
آب چشمه در ردیف آب های معدنی کلرورسدیک یا کلرور هیپوتونیک و گازدار و خیلی گرم و داغ است. همچنین استفاده از این آب برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم، بیماری های زنان و روماتیسم های مزمن سودمند است و نیز صفرا آور و زیاد کننده ترشحات دهان و معده است. به خاطر دمای بالای آب چشمه، به عنوان تسکین دهنده، ضدتورم، ضد درد، تسهیل کننده عمل تنفس و اتساع عروق سطحی بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

مجتمع آب درمانی شابیل :

مجتمع آب درمانی شابیل در دو طبقه شامل بخش های مجزای زنانه و مردانه و هرکدام مجهز به استخر، سالن دوش، رستوران، سوئیت، سونا و جکوزی احداث گردیده و در حال بهره برداری است.

آبشار شابیل :

آبشار شابیل در استان اردبیل واقع است. این آبشار در شمال دامنه های قله سبلان یا ساوالان و در ۷۰۰ متری شمال مجموعه آبگرم شابیل واقع شده است. ارتفاع آبشار در حدود ۳۰ متر و در ارتفاع ۲۸۷۰ متری از سطح دریا واقع شده است. وجود عشایر ایل سون در منطقه جذابیت خاص و عمیق را تداعی میکند.