چشمه قلقل دامغان,چشمه قلقل,چشمه قل قل,چشمه قل قل کجاست,آدرس چشمه قل قل,چشمه قل قل دامغان,چشمه قلقل کجاست,چشمه قلقل همدان,چشمه قل قل همدان,چشمه قل قل ازنا,آدرس چشمه قلقل

 

چشمه قلقل در میان یک تنگه کوچک اما سرسبز و زیبا واقع شده است. این چشمه با آبدهی ۴۵ لیتر در ثانیه بالاترین حجم آبدهی را در مجموعه چشمه های تویه دروار را تشکیل می دهد.

آب چشمه از انتهای شکاف ۷ متری یک کوه سنگی ، قلقل کنان می جوشد و خارج می شود. به همین مناسبت اهالی منطقه از گذشته های دور به آن چشمه قلقل یا قلقله می گویند.
آب این چشمه سرد و خوشگوار می باشد و مورد استفاده عموم مردم از گذشته های دور جهت آشامیدن و آبیاری باغستان ها و آب تنی در تابستان قرار می گیرد و چون در بالاترین نقطه منطقه تویه دروار واقع شده است از چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبایی از کوهستان منطقه برخوردار است.

 

 

چشمه قل قل کجاست – آدرس چشمه قل قل – چشمه قلقل کجاست :

 

چشمه قلقل در ۲ کیلومتری شمال روستای دشتبو در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان دامغان در میان یک تنگ کوچک و سرسبز واقع شده است.

 

 

مسیر رسیدن به چشمه قل قل دامغان :

 

برای رفتن به این چشمه باصفا ابتدا روستاهای کوهستانی صح ، دروار، تویه و دهخدا را طی نموده، سپس جاده حاشیه دفتر مخابراتی روستای دهخدا را ۱٫۵ کیلومتر به طرف شمال غربی پیموده تا به محل چشمه برسید.
در مسیر عبور چشمه از مظهر آن ، صد متر پایین تر درختان کهنسال بید و زرشک و نسترن وحشی قرار گرفته است که بیان گر قدمت چشمه در این منطقه است.

 

 

توضیحات تکمیلی :

چشمه دیگری هم با نام چشمه قل قل همدان یا چشمه قلقل همدان و همچنین چشمه قل قل ازنا در ایران وجود دارند./F