استان ایلام,چشمه قیر روان دهلران,چشمه قیر دهلران,چشمه قیر,چشمه قیر روان,قیر روان دهلران,گردشگری دهلران,آدرس چشمه قیر روان,چشمه قیر روان کجاست,طبیعت دهلران,جاهای دیدنی دهلران,آبگرم دهلران

 

یکی از آثار طبیعی دهلران و جاذبه های گردشگری طبیعی استان ایلام چشمه قیر روان در دهلران می باشد. چشمه قیر روان در ۷ کیلومتری شمال شرق دهلران واقع است. چشمه قیر در منطقه حفاظت شده بوستان جنگلی آبگرم شهرستان دهلران قرار گرفته و یکی از عجایب طبیعی استان ایلام است که هر ساله مورد استقبال گردشگران می گیرد.
این چشمه قیر شامل یک چشمه اصلی و سه چشمه فرعی است که در حدود ۸۵ هکتار مساحت دارد. چشمه قیر دهلران به عنوان اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

مسیر رسیدن به چشمه قیر دهلران :

 

برای رسیدن به این چشمه سیاه ‌رنگ باید از شهر دهلران به سمت بوستان جنگلی آبگرم رفت. پس از عبور از داخل بوستان در سمت راست جاده تابلویی وجود دارد که مسیر چشمه قیر را نشان می دهد ولی پس از آن دیگر هیچ نشانی وجود ندارد. در حدود ۳۰۰ متری چشمه قیر، دیگر مسیری ماشین رو وجود نداشته و باید پیاده به سمت آن رفت و این فرصتی است برای دیدن درختچه‌های زیبایی که منطقه را پوشانیده ‌اند.
با نزدیک شدن به چشمه بوی شدید قیر، به مشام می‌رسد، قطر دهانه چشمه نزدیک به ۹ متر است و از زیر آن آب گرمی مملو از ذرات ریز و درشت قیر سیال جاری است. از آنجا که در فصل تابستان جانورانی که به هوای خوردن آب به چشمه نزدیک می‌شدند درون قیر گیر کرده و از بین می‌رفتند، پیرامون چشمه را با فنسی سقف ‌دار پوشانده‌اند، که این خود بهترین نشانی یافتن چشمه است.
ایرانیان هوشمند از دست کم سه هزارسال پیش در صنایع مختلف از جمله صنعت دریانوردی و ساختمانی از قیر استفاده میکردند. همچنین ایرانیان از چشمه‌ های نفت روان در پیرامون آتشکده پارسوماش (مسجد سلیمان) و نیز در صنایع نظامی استفاده می‌کردند.
در بوستان جنگلی آبگرم دهلران دیدنیهای دیگری همچون چشمه های آبگرم و غار خفاش وجود دارد./n