استان مرکزی,گردشگری اراک,چشمه چپقلی اراک,تفرجگاه چپقلی,چپقلی اراک,چپقلی اراک کجاست,آدرس چشمه چپقلی,تفریح گاه چپقلی اراک,مکان های تفریحی اراک,چشمه چپقلی کجاست,چشمه های اراک,طبیعت اراک,روستای رباط میل,آبمعدنی چپقلی اراک,پارک جنگلی چپقلی اراک

 

چشمه چپقلی از جاذبه های گردشگری و نقاط طبیعی دیدنی شهرستان اراک در استان مرکزی می باشد. این چشمه در ۲۶ کیلومتری جنوب غرب شهر اراک و در دامنه های رشته کوه سفیدخانی، در نزدیکی روستای رباط میل قرار دارد.

 

گونه های گیاهی منطقه چشمه چپقلی :

 

منطقه چشمه چپقلی دارای گونه های گیاهی همچون آویشن، درمنه، استپا، گون، قدومه، گل آروانه، جو وحشی، مرزنجوش و شیرسگ است و یکی از رویشگاه‌های لاله‌های واژگون در فصل بهار نیز می باشد.

 

پارک جنگلی چپقلی :

 

در منطقه ‌ای که چشمه چپقلی در آن واقع شده پارک جنگلی دست کاشتی وجود دارد. پارک جنگلی چپقلی از شرق به رشته کوههای میران و سفید پی، از غرب به کوههای کلاغ ‌نشان و قدمگاه، از شمال به دشت شازند و خطوط لوله نفت و از جنوب به کوه‌ های تخت بزرگ و قالیخانی منتهی می‌شود.

 

خواص آب چشمه چپقلی :

آب چشمه چپقلی در معالجه بیماریهای اسپاسم مجاری صفراوی، برخی بیماریهای پوستی، امراض کلیوی، سوءهاضمه و ورم های کبدی مؤثر است. آب چشمه چپقلی از نوع آبهای سرد و سبک است که آشامیدن آن اثرات درمانی زیادی دارد. آب این چشمه مدر بوده، ریگ‌ها و شن‌ های مجاری ادراری را در خود حل می‌کند. بر اثر آشامیدن این آب، خون میزان قابل توجهی از اسید اوریک خود را از دست داده و در نتیجه تغذیه در شرایط بهتر انجام می‌شود. آب چشمه چپقلی به “سنگ شکن طبیعی کلیه ” شهرت دارد.

 

راه رسیدن به چشمه چپقلی اراک :

 

اگر مبدا شما شهر اراک باشد در کیلومتر ۱۷ جاده اراک به خرم آباد در سمت چپ مسیر فرعی وجود دارد که پس از ۹ کیلومتر ادامه مسیر در این جاده به چشمه چپقلی و تفرجگاه طبیعی چپقلی خواهید رسید./n