چهلستون,چهل ستون,چهلستون اصفهان,چهل ستون اصفهان,آثار تاریخی اصفهان,کاخ چهلستون,کاخ های ایران,پلان چهل ستون,باغ چهل ستون,کاخ چهل ستون اصفهان,بنای تاریخی اصفهان,کاخ های اصفهان,باغ چهلستون اصفهان,قیمت بلیط چهل ستون,اصفهان,چهل ستون کجاست,آدرس چهل ستون,موزه چهلستون,پلان چهلستون اصفهان

 

باغ چهل‌ستون یا کاخ موزه چهلستون اصفهان یکی از زیباترین بناهای تاریخی اصفهان و از جمله مکانهای تاریخی اصفهان می باشد که گردشگران فراوانی را به خود جلب می نماید.

 

تاریخچه چهلستون اصفهان :

احداث باغ چهلستون که بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد، در دوره شاه عباس یکم آغاز شد. در وسط این باغ عمارتی ساخته شده بود. شاه عباس اول، کوشکی درمیان باغ بنا نهاد که این کوشک هسته اولیه کاخ را تشکیل داد که تالار میانی کاخ چهل ستون و غرفه‌های چهار گوشه آن را در بر میگرفت. در سلطنت شاه عباس دوم، ساختمان تکمیل شد و در ساختمان موجود مرکزی، تغییرات کلی داده شد و تالار آینه، تالار ۱۸ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوانهای طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقفها افزوده شده‌است. تالار مرکزی کاخ اختصاص به مهمانان خارجی و شخصیتهای کشورهای دیگر داشته است.

 

وجه تسمیه چهل ستون :

بسیاری از محققان وجه تسمیه کاخ را انعکاس تصویر بیست ستون بر استخر زیبا و بزرگ عمارت می دانند و عده ای نیز واژه چهل را به نشان تعداد زیاد ستونها می دانند ( عدد چهل در ادب فارسی نشانگر تعدد و کثرت است ) و به روایتی این کاخ ابتدا چهل ستون داشته تا اینکه در بیست و یکم رمضان ۱۱۱۸ هـ.ق بر اثر سانحه آتش سوزی بیست ستون آن از بین رفته و اکنون آثار سوختگی در غرب عمارت دیده می شود.

 

معماری چهل ستون اصفهان – پلان چهلستون اصفهان :

معماری این کاخ ترکیبی از هنر معماری چینی و ایرانی و فرنگی است . عمارت چهلستون مشتمل بر یک ایوان اصلی (بزرگ) به طول ۳۸ متر و عرض ۱۷ متر و ارتفاع ۱۴ متر که رو به شرق ساخته شده است. ستونهای ایوان هشت ضلعی از جنس چوب چنار و کاج می باشند. چهار ستون وسط بر روی چهار شیر سنگی قرار دارد، طراحی آنها به گونه‌ای است که دو شیر با یک سر نشان داده می شود. از دهان چهار شیر جلو ، آب به درون حوض می ریزد .

 

آدرس کاخ چهلستون اصفهان – کاخ موزه چهل ستون اصفهان کجاست :

کاخ چهلستون در خیابان استانداری، جنوب خیابان سپه و غرب میدان نقش جهان و در نزدیکی میدان امام حسین اصفهان واقع است.

شماره تلفن کاخ موزه چهلستون – شماره تماس چهل ستون اصفهان :

عزیزان علاقمند به بازدید کاخ موزه چهلستون در صورت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره های زیر تماس بگیرند.

۳۲۲۲۰۱۸۱ – ۰۳۱۱

 

قیمت بلیط چهل ستون :

قیمت بلیط کاخ موزه چهلستون اصفهان مبلغ ۵۰۰۰۰ریال معادل ۵ هزار تومان است.

 

قیمت ساعات بازدید کاخ موزه چهلستون – ساعت کار چهل ستون اصفهان :

همه روزه به جز ایام سوگواری

بهار: یکسره از ۸:۳۰ الی ۱۹

تابستان: ۸:۳۰ الی ۱۳:۳۰ و ۱۵:۳۰ الی ۲۰

مهر،آبان، آذر، دی: یکسره از ۸:۳۰ الی ۱۷:۳۰

بهمن و اسفند: یکسره از ۸:۳۰ الی ۱۸:۳۰