کاخ آقا محمدخان قاجار – گرگان

کاخ آقا محمدخان قاجار مربوط به اوایل دوره قاجار است و در گرگان خیابان کاخ روبروی دبیرستان ایرانشهر واقع شده است. بعبارتی این کاخ در نزدیکی دروازه بسطام سابق حدود فلکه کاخ و پارک شهر فعلی قرار دارد.
کاخ آقامحمدخان قاجار یک بنای دو طبقه در شهر گرگان است که توسط حکمران مازندران ساخته شده و منسوب به آقا محمدخان قاجار است. گروهی معتقدند که در واقع، این بنا که فرم دارالحکومه‌های استرآباد را دارد به‌دستور شخص آقامحمدخان ساخته نشده ولی گروهی دیگر معتقدند که این بنا توسط آغا محمدخان قاجار ساخته شده است.
ویژگی‌های معماری و اسلوب ساخت بنا نشانگر آن است که بنا متعلق به قرن ۱۲ هـجری قمری می‌باشد. این کاخ دارای بخش‌های مختلفی از جمله عمارت دارالعماره، دارالحکومه، عمارت کلاه فرنگی عباس خانی و سلسیان خانی می‌باشد.
در اطراف این کاخ، توپخانه و دیوانخانه هم بوده است که در زمان پهلوی اول تخریب شدند. همچنین این بنا ابتدا نمای آجری و گچ داشته است که در زمان پهلوی اول روی آن سیمان کشیده شده و با الحاقاتی که به آن اضافه گردید، بنا تغییر شکل پیدا کرد.
این بنا تا کنون در اختیار نهادی نظامی در استان گلستان بوده ولی با هماهنگی‌ها و توافقاتی که صورت گرفته قرارست برای نخستین‌بار پس از انقلاب اسلامی به‌ شکل کامل مرمت شده و طبق شنیده ها به موزه زنان و دفاع مقدس تغییر کاربری داده شود.
این اثر در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۸۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

توضیحات تکمیلی :

علاقمندان به نقاط گردشگری گرگان میتوانند از پارک شهر، کاخ موزه گرگان و باغ روسها که در نزدیکی کاخ آغا محمد خان واقع است نیز دیدن نمایند.