کاخ شهرداری تبریز – موزه شهرداری

کاخ شهرداری تبریز یکی از بناهای زیبا، مستحکم و دیدنی شهر تبریز است که در سال ۱۳۱۴ خورشیدی و به دستور رضا شاه پهلوی در محل گورستان متروک و مخروبهٔ کوی نوبر با نظارت مهندسان آلمانی و در زمان ریاست شهرداری حاج‌ارفع‌ الملک جلیلی بنا شد. کاخ شهرداری تبریز در مرکزی‌ ترین نقطهٔ شهر تبریز و در میدان شهرداری یا میدان ساعت این شهر واقع شده ‌است. این میدان در تقاطع خیابان‌های ارتش جنوبی و امام خمینی قرار دارد. مردم تبریز به میدان شهرداری ساحات قاباغی(جلوی ساعت) می‌گویند. وجه تسمیهٔ این میدان به سبب شهرت ساعت تعبیه شده برروی عمارت شهرداری است. این میدان تا سال ۱۳۲۴خورشیدی چهارراه بوده است.
کاخ شهرداری تبریز از ابتدای احداث تاحال، به‌عنوان ساختمان شهرداری شهر تبریز مورد استفاده قرار گرفته ‌است. امروزه اکثر امور عمرانی و اداری شهرداری تبریز در این تالار و عمارت متمرکز شده ‌است.
کاخ شهرداری تبریز دارای یک برج ساعت چهارصفحه‌ ای به ‌ارتفاع ۳۰٫۵ متراست که با طنین موزون زنگ‌هایش، هر ۱۵ دقیقه یک‌ بار، گذشت زمان را به اطلاع مردم تبریز می‌رساند. نمای خارجی این بنا از سنگ تراشیده ‌شده ‌است و نقشهٔ ساختمان شبیه به‌ طرح یک عقاب درحال پرواز می‌باشد که با نمونهٔ ساختمان‌های کشور آلمان، قبل از جنگ جهانی دوم مطابقت دارد.
این عمارت در سال ۱۳۸۶ خورشیدی، به مناسبت بزرگداشت یکصدمین سال تاسیس اولین انجمن شهر و بلدیه ایران در تبریز، به نخستین موزه شهر و شهرداری‌های کشور تبدیل و مورد بهره‌ برداری قرار گرفت. در حال حاضر نیز علاوه بر نخستین موزه شهر و شهرداری‌های کشور، شورای اسلامی شهر تبریز نیز در بخشی از این ساختمان مستقر بوده و جلسات رسمی شورا در محل آمفی تئاتر موجود در ساختمان تشکیل می‌شود.