گردشگری استان البرز – گردشگری کرج – کاخ شهرستانک کرج – کاخ ناصری شهرستانک – منطقه گردشگری شهرستانک – روستای شهرستانک

 

یکی از مکان های تاریخی کرج و از جمله جاذبه های گردشگری دیدنی استان البرز کاخ شهرستانک می باشد. کاخ شهرستانک یا کاخ ناصرالدین شاهی شهرستانک، کاخی مربوط به دورهٔ قاجار است که در ۵ کیلومتری جنوب شرق روستای شهرستانک قرار دارد. روستای شهرستانک در فاصله ۶۱ کیلومتری شمال شرق شهر کرج واقع است.
این قصر در منطقه گردشگری شهرستانک و در سینه کش کوه ساخته شده و رودخانه ای سرازیر از کنار این قصر می گذرد و امروزه پناهگاه و استراحت گاهی برای کوهنوردان و گردشگران روستای شهرستانک می باشد. روستای شهرستانک یکی از مهم ترین روستاهای جاده چالوس است که در یک دره سرسبز واقع شده دره ای که باغ های میوه و کوچه باغ های آن روح انسان را تازه می کند.

 

فاصله کرج تا شهرستانک :

 

فاصله و مسافت کرج تا شهرستانک در حدود ۶۱ کیلومتر می باشد. همچنین فاصله کرج تا کاخ شهرستانک در حدود ۶۶ کیلومتر می باشد. فاصله تهران تا شهرستانک در حدود ۱۰۰ کیلومتر می باشد، البته مبدا میدان آزادی تهران در نظر گرفته شده است.

 

مسیر شهرستانک از کرج – آدرس دقیق روستای شهرستانک – روستای شهرستانک کجاست :

 

اگر مبدا حرکت شما شهر کرج باشد در کیلومتر ۵۲ جاده کرج به چالوس به روستای دوآب میرسید. مسیر فرعی روستای شهرستانک در سمت راست قرار دارد. اگر ۹ کیلومتر در این جاده فرعی ادامه مسیر دهید به روستای شهرستانک خواهید رسید. پس از طی ۲ ساعت پیاده روی در کنار رودخانه و باغ های سر سبز، به محل قصر تاریخی ناصر الدین شاه می رسید.

 

تاریخچه کاخ شهرستانک :

 

این مکان تاریخی استان البرز را معماری به نام آقا محمدابراهیم خان در سال ۱۸۷۸ میلادی به فرمان ناصرالدین شاه برای اقامت ییلاقی پادشاهان قاجار بنا کرده است. پس از سقوط قاجاریه، کاخ به دلیل بی توجهی، شرایط جوی نا مناسب و غارت و تخریب انسانی، رو به ویرانی می‌نهد. روند تخریب و ویرانی بنا تا حدود سال ۱۳۴۸ خورشیدی ادامه داشت تا اینکه در این سال با تصمیم فدراسیون کوهنوردی ایران به عنوان اقامتگاه موقت کوهنوردان بازسازی شد.

 

مراسم آشپزان در کاخ شهرستانک :

 

ناصر الدین شاه در شهرستانک هر سال مراسم آشپزان راه می انداخت. اعتماد السلطنه در کتاب خاطرات خود در این باره می نویسد: “هر سال در یک روز معین ناصر الدین شاه به اتفاق وزرا و رجال و شاهزادگان و دیگر نزدیکان خود به شهرستانک می آمد و مراسم مخصوص آشپزان را به راه می انداخت.”
ناصر الدین شاه برای سفر به شهرستانک از جاده مخصوص شاهی عبور می کرد. این جاده از راه پس قلعه و توچال به شهرستانک می رسید. اما خدمه و چاکران شاه مجبور بودند از راه باریک و خطرناک رودخانه به شهرستانک بروند. همیشه در جریان این رفت و برگشت تعدادی از خدمه و چاکران شاه به رودخانه سقوط کرده و جان می سپردند. به همین دلیل ناصر الدین شاه در سرخ حصار قصری ساخت و مراسم آشپزان خود را به آنجا منتقل کرد.
اگر ۵۰ یا ۶۰ سال پیش به این جا می آمدید، می توانستید کاغذ دیوار های روغنی قصر را که به سفارش ناصر الدین شاه از آلمان آورده بودند ببینید. حتی درب های بزرگ اصطبل را که به آن اوروسی می گفتند و با شیشه های رنگی تزیین شده بود را هم می شمردید. ولی امروزه از این قصر چیزی جز ویرانه باقی نمانده است.
کاخ شهرستانک در ۲۰ شهریور ۱۳۷۷ با شماره ۱۹۴۵ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد./n